Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Bydlení a domov, Praktické rady

Jak na špinavé trencle, aneb praní trochu jinak

Tvrdošíjná masáž médií, jaký prášek na praní je ten nejlepší, jistě slaví úspěchy u drtivého množství hospodyněk. Přesto se v poslední době čím dál více prosazují jiné prací metody, které jsou k naší pokožce, peněžence i životnímu prostředí daleko šetrnější než  běžně dostupné prací přípravky.

Velmi oblíbené jsou např. mýdlové ořechy. Jde o plody stromu Sapindus Mukorrosi, který roste v Nepálu a Indii. Jednou použité ořechy se dají použít znovu, pokud první praní nebylo na více než 40°C. Prádlo je po vyprání měkké, takže není třeba používat aviváž. Některé ženy na ořechy nedají dopustit, mám však osobní zkušenost, že jsou krátké na vyprání skvrn. V takovém případě je dobré ještě před praním pomazat skvrnu žlučovým mýdlem, které je běžně k dostání v drogeriích za pár korun. Toto mýdlo velmi dobře odstraňuje skvrny z plenek, od jídla nebo krve.

K dostání jsou i jiná mýdla, která jsou  podle mne na skvrny ještě účinnější – ale o to dražší. Jejich složení je čistě přírodní a obsahují extrakty např. z citrusových plodů, kokosové a jiné oleje.

Znovuobjeveným způsobem praní je používání tzv. mýdlového slizu (nebo jelení sliz). Jde o doma vyrobený přípravek, o kterém jste již na našem serveru četli (viz článek). Toto praní začíná být opravdu velmi oblíbené a přichází na něj hlavně maminky malých dětí, které vyžadují jemnější a přesto účinné praní. I zde platí doporučení žlučového (nebo jiného) mýdla na skvrny. Místo aviváže se velmi doporučuje používat ocet, který jednak zjemní prádlo, dále neutralizuje zásaditý sliz a v neposlední řadě čistí pračku. Není třeba se obávat zápachu po octu na prádle. Prádlo má po vyprání neutrální vůni, nebo jak někdo říká, voní čistotou.

Šetrným praním však narážíme na nemilé zapírání bílého prádla. I zde je vhodná alternativa k agresivním bělicím přípravkům, a sice tzv. perkarbonát., který je sice součástí běžných pracích prostředků, ale ve velmi malém množství. Na internetu je k sehnání 100% perkarbonát, prádlo je po něm krásně bílé a přitom zůstává nezatížené dráždivými chemikáliemi.

Všechny uvedené způsoby praní jsou levné, ekologicky nezávadné a nealergenní a nacházejí si proto stále více příznivců. Oprávněně!

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.