Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Praktické rady

Jak hospodařit – jak vyjít s penězi

Jak hospodařit s penězi

prasátko pokladnička

Každá to známe. Měsíc co měsíc bojujeme s výplatou a těšíme se na patnáctého jako na smilování. Pokud pomineme nečekané události jako že se rozbije pračka, lednička nebo že děti potřebují peníze na školní výlet, tak to vždy nakonec dobře dopadne.

Není to zvláštní? Vždy +- na korunu s penězi vyžijete a s další výplatou se vše opakuje. Nyní pozor, manžel dostává v práci přidáno. Hurá, ušetříme na krásnou dovolenou! Ale ejhle, blíží se 15. a ono to zase vychází jen tak tak. Pokud pozorujete u vás doma to samé, nejste samy. Děje se to všude a je to takový malý osmý div světa. :-)

Na téma financí byly napsány stohy knih. Ono to ale vypadá, že je nikdo nečte a pokud ano, tak se z nich nepoučí. Můžete se dočíst o tom, jak si vzít půjčku, jak si nevzít půjčku, jak vydělat jednoduše 1 milión, jak peníze investovat, ale jak vyžít s naším skromným obnosem, o tom se moc nepíše.

My zde chceme představit jednu knížku, která by vám ráda změnila život. Stačí jen trochu chtít a začít se jejími radami řídit. Ta kniha se jmenuje Nejbohatší muž v Babyloně. Napsal ji George S. Clason a světlo světa spatřila již v 19. století. Je to celkem úzká knížka, šikovnější z vás ji stihnou klidně během dne, ale z myšlenek zde obsažených můžete čerpat celý život. Čím je tedy kniha tak zajímavá?

Nejbohatší muž v Babyloně

Kniha pojednává o muži (Arkád), který chtěl být bohatý. V Babyloně, stejně jako dnes, žilo pár opravdu bohatých lidí a ostatní dřeli bídu s nouzí a měli sotva co do úst. Arkád se živil jako rytec písma a jednoho dne přišel zákazník, který chtěl přepsat jednu knihu. Arkád věděl, že zákazník je bohatý a tak ho požádal, aby mu řekl jak se bohatství dopracovat. Zákazník měl podmínku, kniha musí být přes noc přepsána a potom mu tajemství prozradí.

Arkád pracoval celou noc, sotva na to viděl, ale podařilo se. Ráno přišel zákazník a měl mu změnit celý život. Řekl mu: „Arkáde, povím ti teď největší tajemství o penězích. Nejdůležitější je dodržet jediné pravidlo a to: Zaplať nejdříve sám sobě.

Arkád se div ne rozčílil. „Copak já neplatím sám sobě? Co to meleš?

Zákazník se však zeptal: „Co uděláš, až ti zaplatím? Koupíš si jídlo, oblečení, nářadí, … všechny peníze rozdáš a nic ti nezbyde. Nic neplatíš sám sobě!“

To Arkáda zarazilo a uvědomil si, že se hněval neprávem. „Co tedy mám udělat?

Jak jsem žekl, nejprve zaplať sám sobě. Když dostaneš výplatu, dej si ihned něco stranou, nejméně však 1/10.

Tím jsme v krátkosti popsali hlavní smysl knihy. Je to velmi prosté, avšak zázračné pravidlo, které je potřeba svědomitě dodržovat a nikdy se od něj neodchýlit. Nebudete díky němu zázračně bohaté, ale přestanete žít od výplaty k výplatě a peníze se vám začnou na účtě hromadit.

Abyste opravdu mohly začít bohatnout, je potřeba přidat i druhé pravidlo, které bychom popsali takto:

Peníze dělají peníze. 1/10 z platu je třeba dále zhodnocovat. Investovat rozumně, poradit se o investici a zařídit, aby se penízky množily. Co udělal Arkád?

Arkád celý rok odkládal vždy jeden měďák měsíčně. Za rok potom dal peníze známému, který nakoupil od Féničanů drahé kameny, které chtěl se ziskem prodat. Féničané však byli známí podvodníci a místo drahého kamení mu prodali sklíčka. Arkád tak o investici přišel a musel začít šetřit nanovo. O rok později dal peníze muži, který vyráběl štíty. Ten za ně nakoupil více železa a tak prodal i více štítů. Za půjčené peníze tak Arkádovi odváděl pravidelnou odměnu. Tu Arkád opět rozumně investoval a tak díky těmto dvěma jednoduchým pravidlům Arkád pohádkově zbohatl a stal se z něj Nejbohatší muž v Babyloně.

Návod jak hospodařit s penězi

Dost o mužích. :-) Nyní víte vše, abyste se staly nejbohatší ženou v Praze, Hradci Králové nebo kdekoliv jinde. Jako bychom nyní slyšeli, že toto udělat prostě není možné. Samy najdeme 10 důvodů, proč to nejde. Výmluvy! Zkuste to! Spočítejte si, kolik celkem vaše rodina vydělává. Odečtěte 1/10 a tu dejte stranou, bude nedotknutelná. Myslete na to, že 9/10, které vám zbyly jsou vaše jediné peníze, které můžete utratit. Žádná půjčka nebo pomoc od přátel. Budete překvapeni, že stejně jako na začátku s manželovým přidáním i teď jen s 9/10 příjmu vám peníze vystačí.

Záleží samozřejmě také na charakteru a pevné vůli. Pro někoho je cennější, když sousedi vidí, že máte nové auto, jedete na dovolenou atd. Není lepší žít spokojený život, bez existenčních nejistot? Záleží na vás. Můžete si založit nějaké spořící konto a zkusit jeden rok žít podle těchto pravidel.

Rostoucí konto pro vás bude určitě potěšující. Po roce již můžete začít přemýšlet, co ušetřenými penězi. Neinvestujte zbrkle, vše si promyslete. Neměly by to být ani žádné investiční fondy, ty považujeme vesměs za podvodníky, kteří ani nevědí, co dělají. Zkuste něco samy, cokoliv co vás baví a na čem se dá přivydělat.

Praktický příklad

Na závěr jeden praktický příklad. V naší rodině dodržujeme tato pravidla již třetím rokem. Peníze přibývají, se zbytkem tak tak vycházíme, ale jde to. Ačkoliv se občas vyskytne nečekané vydání (jako ta pračka), vezmeme si půjčku, ale vezmeme si ji z našich uspořených peněz (takže bez úroku) a o to více dáváme v dalších měsících stranou. Jsme poctiví a nešidíme naše cíle.

Zajímám se o výklad z karet a tak jsem po roce z naspořených peněz koupila několik knih, šla na kurz a naučila se vykládat karty sama. Nyní mě oslovují ženy i muži, abych jim karty vyložila, dávají doporučení a já tak penízky dále rozmnožuji a zároveň dělám to co mě baví.

Ať je vám tedy tento článek inspirací, jak hospodařit s penězi a budu ráda za vaše komentáře. Pokud máte Facebook, podělte se o článek s ostatními, třeba i jim pomůže v jejich životě.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.