Skřípete v noci zuby? Zajděte k zubaři!
Bolest zubů, čelistních kloubů, hlavy, to vše může být následek nočního skřípání zubů.
Spící osoba většinou nic netuší, na noční rušivé zvuky, které „rvou“ uši upozorňují partneři, kteří s pacientem sdílí lůžko.
Ano, pacient
Není to totiž jen úsměvný zlozvyk, kterému by se mohl někdo zasmát, ani úchylka, za kterou by se měl nemocný stydět. Odborně se této nemoci říká Bruxismus.
Otazníky kolem příčiny nemoci
Příčinou skřípání zubů můžou být stahy žvýkacího svalstva. Tyto stahy můžou způsobit např. nemoci dásní. Mnohdy se jako příčina uvádí i nervozita pacienta, stres v zaměstnání, stimulační látky např. amfetamin, ale skutečný spouštěč, nebo důvod vzniku je zatím neznámý.
Spekuluje se o míře dědičnosti, nebo vztahu s mentální poruchou, či epilepsií.
Nelekejte se hned, pokud skřípou zuby děti
Trochu jiná kategorie jsou děti, u kterých se noční skřípání zuby objevuje poměrně často. U těch je to způsobeno ve většině případů změnou čelistní stavby a skřípání s věkem odezní.
Chraňte své zuby
Bruxismus se v dnešní době zatím neléčí, medicína používá “pouze“ pomůcky, kterými se snaží následkům předejít, nebo je alespoň zmírnit. Jsou to speciální dlahy ve tvaru podkovy, které připomínají měkké polštářky vyplněné gelem, nebo tekutinou. Mají za úkol ochránit zuby před obrušováním kousacích ploch a ničením skloviny. Dlaha se vkládá mezi čelisti. Pokud pacient trpí silnou formou nemoci, polštářky často prasknou (nevydrží tlak, nebo je zuby prokousne) a nesplňují již svůj úkol tak dobře, jako by měly.
Kde vám pomůžou
Sehnat zmiňovanou dlahu můžete buď u svého stomatologa, nebo ve speciálních prodejnách se zdravotními pomůckami. Jedna dlaha stojí kolem 500,– Kč a zdravotní pojišťovny na ni zatím nepřispívají.
Setkaly jste ve svém životě se např. u partnera se skřípáním zubů v noci? Věděly jste hned jak s tím zatočit?