Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Praktické rady

Jak na uštknutí zmije

Zmije obecná

Jak na uštknutí zmije

Na začátku května jste mohli ve zprávách rádií a televizí zaznamenat výstrahu o větším rozmnožení našeho jedovatého hada – zmije obecné. Bylo by dobré vědět, kde se zmije nejčastěji a nejraději vyskytuje, kde je tedy zvýšené riziko, že na ni narazíte a taky si připomenout, jak se zachovat, pokud by došlo k uštknutí.

Kde se zmije nachází

Zmije obecná má ráda slunné a vlhké stanoviště, jako jsou například břehy potoků, paseky, mokřiny, kamenité stráně. Pokud tedy louku protíná byť jen malý potůček, je tady vyšší šance, že by se zde zmije mohla nacházet.

Tento had je plachý, přes den odpočívá na slunci, nebo se schovává ve stínu a na lov se vydává až večer. Pokud ji tedy přes den překvapíte, s největší pravděpodobností prchne.

[hana-code-insert name=’468×80′ /]

Zmije

Jak zmije zastrašuje

Častou obranou zmijí je jejich bojovný postoj, který je skutečně strach nahánějící. Zmije se stočí na zemi a zvedáním přední části těla vyskakuje proti vám. Pokud se snaží uniknout, tímhle způsobem se zároveň dokáže posunovat do strany a v bezpečné vzdálenosti se začne opět plazit.

Uštknutí zmije

K uštknutí dochází většinou při přišlápnutí, nebo pokud byste se ji snažili vzít do rukou. U většiny osob se po uštknutí může dostavit hřejivý pocit v místě kousnutí, končetina může být nateklá, jde o lokální příznaky. Jen malá část má celkové příznaky otravy, kterými jsou průjem, nevolnost od žaludku. Největší nebezpečí hrozí při snížení tlaku, kdy může dojít až k oběhovému kolapsu a při alergické reakci, kdy může dojít až ke smrti, stejně jako u bodnutí včelou, nebo vosou.

Pomoc při uštknutí zmijí

Co dělat po uštknutí zmije

Po kousnutí zmijí se doporučuje nechat uštknutého v klidu a vyhledat nebo přivolat lékařskou pomoc. Hospitalizace nebývá nutná, zmije totiž při jednom uštknutí vypustí jen třetinu svého jedu, což není pro člověka nebezpečná dávka. Výjimkou jsou ale malé děti a staré nemocné osoby.

Pokud si pamatujete zaškrcování, není to v případě zmijího uštknutí nutné. Může způsobit více škody, než užitku, protože při zaškrcení může jed vážně poškodit tkáň v místě vkusu.

Zaškrcování se doporučuje jen tehdy, pokud víte, u kterého typu jedu je lepší, než nezaškrcení. To vědí zpravidla jen odborníci na plazy, chovatelé, příp. lékaři. U nás se tito jedovatí hadi nevyskytují, jde např. o nejjedovatější mambu černou.

Potkali jste na svých procházkách někdy zmiji? Nebo jiného hada? Jak jste se zachovaly?

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.