Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Praktické rady

Jak nakupovat a moc neutratit

Nakupování

Efektivní nákupy

Znáte to jistě i vy. Unavení z práce se vydáte do supermarketu koupit něco k večeři. Spousta zlevněného ke koupi lákajícího zboží se téměř samo pomalu ale jistě kupí ve vašem vozíčku. Nakonec domů nesete nákup za 1000 Kč, který zvládnete sotva tak zvednout.

Jak nakupovat a moc neutratit

1) Nechoďte nakupovat hladové

K tomuto bych řekla, že když vám kručí v žaludku, tak je hodně velké pokušení neodolat téměř jakémukoliv jídlu, natož efektivně nastrčeným cukrovinkám, limonádám a všem lahůdkám, které najdete po cestě do oddělení elektroniky.

Pocit hladu vás donutí koupit všechna tato lákadla a tak nejen že utratíte spoustu peněz, ale i ve vaší spíži přibude plno sladkostí a s vaší váhou to půjde z kopce. Nebo spíše do kopce.

[hana-code-insert name='468x80' /]

Ovoce2) Napište si doma nákupní lístek a jeho se poctivě držte

Chce to  mít dostatečně vycvičenou vůli ignorovat všechno to nádherné zlevněné zboží, ale s jasnou představou toho co máte koupit v supermarketu ušetříte nejen hodně peněz, ale i spoustu času.

Pokud skutečně nejdete na velké rodinné nákupy, kde okukování zlevněných věcí je ten den v popisu vašeho programu, tak se vyhněte místům kam jít vůbec nepotřebujete a raději ušetřený čas můžete strávit relaxací ve vaně nebo si vychutnejte kafíčko na balkoně. Dobrým trikem jak se k tomu donutit je vzít si s sebou jen potřebné množství peněz a ne nabitou kreditní kartu. To se pak odolává hůře.

3) Projděte si občas letáky vašeho supermarketu

Do schránky v neděli nám vždy hodí všechny možné letáky, vyberu si z nich co potřebuji a na to ve chvilce klidu kouknu. Dají se tak najít pěkné věci, které mě tak vyjdou třeba o polovinu nebo aspoň o třetinu levněji než kdybych je kupovala jinak. Navíc pokud si to z domu pěkně promyslím, tak skutečně koupím jen to co potřebuji a ne to co mi momentálně padne do oka.

Za moc hezké ceny mě pak vyjde třeba oblečení, nádobí ale třeba i běžné potraviny.

4) Věci které se nezkazí a jsou v akci nakupujte do zásoby

Samozřejmě v rozumném množství. Ale třeba toaletní papír, sprchový gel, těstoviny, čaje… vezmu rovnou po více kusech, jelikož jsme vícečlenná rodina a vím že se do půl roku spotřebují a hodí se je mít doma v dostatečném množství, abych na ně při rychlém nákupu v týdnu nemusela myslet.

Hrníčky5) Nakupujete v přátelském obchodě

Nejde jen o milé prodavačky, ale třeba i o kvalitu zboží a případnou možnost reklamace, pokud vámi zakoupená věc není v pořádku nebo prostě jen nevyhovuje vaší představě. Jsou obchody, kde vám klidně prodají zelený salám a pak nejen že doma zjistíte, že chleba bude pouze s máslem, ale peníze vám už nevrátí nikdo. Naopak jinde vám sice nevrátí ztracený čas, ale aspoň se dočkáte omluvy a vrácených peněz.

Většina větších obchodů, nabízí dokonce možnost vrácení zboží bez udání důvodu, pokud není poškozeno vaší vinnou a je vráceno v původním obalu do týdne od koupě. Případné reklamace (třeba bot, kde se vada projeví později, řeší vrácením peněz a ne dlouhými výmluvami)

6) Větší = lepší

Větší obchody nejenže mívají vstřícnější přístup k případným reklamacím nežli malé specializované obchůdky, kde každé vrácení znamená pomalu pohromu a tak k tomu i často přistupují, ale nabízejí i větší nabídku zboží a přídavné služby. Takové hlídaní dětí v dětském koutku nebo slušná restaurace kde se můžete v klidu najíst pokud se trochu zdržíte je vždy milým plusem a v případě dvou malých rošťáků často i jedinou možností, jak skutečně nakoupit.

7) Internet láká hlavně kvůli nižším cenám

Bydlíte-li ve větším městě, můžete využít rozvozy potravin např. od Tesca. Vždy se dá sehnat kupón, takže nákup vás vyjde levněji, nikam kvůli němu nemusíte a ještě získáváte více věrnostních bodů.

Pokud se jedná o nákup elektroniky, ale i jiných věcí, které se nekazí, potom rájem nákupů je Čína. Nákupy z Číny a čínských obchodech vyjdou často o 50-90% levněji, jen je třeba vědět kde nakupovat. Nejznámějším obchodem je Aliexpress, který posílá i do ČR mnoho zboží zdarma.

Co říci na závěr

Chcete-li dobře koupit, tak nakupujte v klidu a nenechte se ovlivnit spousty a spousty různých triků ze strany prodávajícího jako je šikovně rozmístěné  zboží, jehož místo se nenápadně mění, příjemná hudba, velký nápis sleva (nemusí nutně znamenat slevu), pouze šikovný trik jak upozornit na předraženou čokoládu. :-)

Nechtěla jsem to psát jako propagaci jedné značky, ale zajímalo by mě, zda i vy máte podobnou zkušenost jako já a to že v Tescu jsou reklamace OK, zatímco v bývalé Hypernově to byl pravý opak.

[hana-code-insert name='468x250' /]

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.