Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Čtenářky píší

Kniha knih

Ihned na začátku musím podotknout, že jsem ateista – díky Bohu. Ovšem před několika lety jsem měla snahu proniknout do tajů křesťanství. A to bohužel ne v tom smyslu, že by ve mně měl On další poslušnou ovečku, ale prostě mě zajímalo, co na tom lidé mají.

Tenkrát jsem koupila jedné mé staré příbuzné bibli. Nádhernou, v kůži vázanou tlustou knihu knih. Na přední stránce měla ve dřevě vyrytý nějaký liturgický děj. Nevím, co znázorňoval, jen mi to přišlo tak nějak vážné a hezké, tak jsem jí koupila.

A jelikož nemám ráda jen takové – tu máš dárek, tak jsem se rozhodla, že si trochu počtu, abych nebyla za úplného negramota.

 

Jako první díl byl Starý zákon. A tak jsem se začetla. Stvořit svět během pár dní, tak tomu by se s trochou fantazie dalo ještě uvěřit. Jenomže na dalších pasážích jsem se zarazila. V krátkosti to shrnu: Bůh stvořil Adama a Evu. Eva neodolala pokušení a ochutnala jablko hříchu, následně byli vyhozeni z ráje. Narodili se jim dva syni Ábel a Kain. Kain zabil Ábela, takže zbyli už jen tři. Až potud je to logické. Jenomže pak se tam začala objevovat jiná jména a ta jména měla spoustu dětí a tak pořád dál. Přitom ani zmínka o tom, že by si Bůh uplácal další lidičky. Prostě se tam objevili. A já se ptám – kde a jak se objevili? To jako že všichni pocházíme z incestu a Eva byla rodící mašina? No, to snad ne. Ale jinak to prostě můj logický mozek nedokáže přijmout.

A tak jsem šla za onou zbožnou paní a položila jsem jí otázku týkající se problému. Nedokázala mi odpovědět. Chvilinku se v tom šťourala, ale ve finále mě odkázala na Nový zákon, který je čtitelnější a lépe srozumitelný.

Ale to odmítám. Pokud se chci dostat něčemu na kloub, tak musím začít od začátku a ne si vybírat jen pasáže, které se mi hodí. To bych byla za pokrytce.

Nechala jsem to plavat, ale nedávno se mi to opět vrátilo. V práci mám věřící kolegyni. A tak jsem opět vytáhla můj nevyřešený problém. A světe div se, bylo mi dokonce řečeno, že Starý zákon je tak nějak mimo, že se mám opět podívat do Nového.

Tak nevím. Někdo bibli musel napsat, ne? A jestli to tedy opravdu bylo vše dle pravdy, tak proč to nedává smysl? Jistě, nebyla napsána ze dne na den, trvalo to několik století. Kdo měl k tématu co říct, tak si přidal. Já prostě nechápu ten celek, co z toho vyšel. Nedokážu jít dál, aniž bych se dostala přes Genesis.

Asi nemám mozek schopný číst mezi řádky a moje pohanská nátura má špatný zlozvyk do všeho hned šťourat. Proto si nikdy nepřečtu o Mojžíšovi, o poslední večeři, o trnové koruně. Prostě tam vždycky bude u mne to ale…..

 

Byla bych ráda, kdyby mi to někdo vysvětlil. Možná bych byla schopná se pak posunout dál.

 

Jenomže, když vidím kostel, a ty davy lidí před ním a v něm, tak se nemůžu ubránit pocitu, že to je všechno jen jedna velká berlička a přetvářka. Párkrát jsem tam zašla i já. Myslela jsem, že třeba pochopím. Jistě, něco na mě padlo, uvědomila jsem si svojí postradatelnost, ale to bylo všechno. Ale možná právě o tomhle všechny ty náboženství jsou – o uvědomění si sebe sama a své nahraditelnosti.

Prostě nevím.

Autor: Lenka

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.