Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Zdraví

5 tipů jak se vyvarovat syndromu turistické třídy

zdrave-nohyZa vcelku poetickým pojmenováním syndrom turistické třídy se ve skutečnosti skrývá dosti nepříjemné zdravotní riziko, které představuje žilní trombóza. Její vznik bývá často spjatý právě s létáním turistickou třídou, kde není dostatek místa a cestující jsou nuceni trávit i dlouhé hodiny v často velmi nepohodlných polohách. I jinak zdravým jedincům pak vlivem zpomalení toku krve často bolestivě otékají nohy. V extrémních případech dochází až ke vzniku krevních sraženin, které mohou napáchat dost škod, zejména pokud se utrhnou a ucpou některou z životně důležitých cév.

Zánět žil nás ale může stejně dobře postihnout i na dlouhých cestách autobusem nebo autem a někdy dokonce ani nemusíme vystrčit nos z rodného města, stačí obyčejné sedavé zaměstnání. Nikdo z nás není zcela z obliga, nicméně obzvlášť na pozoru bychom se měli mít, patříme-li do některé z rizikových skupin, kam se řadí starší lidé, kuřáci, těhotné ženy a obézní lidé. Naštěstí existuje několik málo pravidel, jejichž dodržení nevyžaduje žádné extrémní úsilí a přitom sníží pravděpodobnost vzniku trombózy na minimum:

  1. Necestujte turistickou třídou – Tohle je samozřejmě rada za všechny peníze, kvůli zdraví se však někdy vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy. Ani lístek do první třídy vás ale sám o sobě od trombózy neochrání, v kombinaci s následujícími preventivními opatřeními nicméně účinkuje téměř zaručeně.
  2. Dodržujte pitný režim – Dehydratace může způsobit nejen trombózu, ale rovněž řadu dalších zbytečných zdravotních problémů, proto během letu či jízdy rozhodně nezapomínejte pravidelně pít. Dostatečný přísun tekutin má navíc ještě jeden pozitivní efekt, cesty na záchod vás donutí vstát a protáhnout si ztuhlé nohy. A nakonec malé upozornění, alkohol a káva do pitného režimu nepatří!
  3. Noste volné oblečení ­­- Stačí, že budete dlouhé hodiny uvězněni v sedě v nepohodlných sedadlech, tak si to ještě neztěžujte oblečením, které by vás někde tísnilo, škrtilo nebo jinak omezovalo volný průtok krve. Úlevou pro nohy je také zutí bot, které by měly být v každém případě dostatečně volné, abyste se do nich bez obtíží vešli například i s trochu oteklými kotníky.
  4. Občas se projděte ­­- Pohyb je opravdu důležitý, proto využijte každou příležitost k procházce v uličce a protažení nohou. Při sezení nekřižte nohy a raději si zacvičte. Kroužení kotníky, napínání chodidel, přitahování kolen k hrudníku, to vše lze s přehledem zvládnout, aniž byste se hnuli ze sedadla.
  5. Využijte zdravotní punčochy – Zejména trpíte-li na křečové žíly, určitě se na cestu vybavte kompresními punčochami. Pokud nemáte již nějaký svůj osvědčený typ, můžete vyzkoušet například podkolenky speciálně vyvinuté právě k prevenci cestovní trombózy. Ty mimo jiné obsahují mikrokapsle, které příjemně chladí a působí proti pocitům těžkých nohou.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.