Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Praktické rady

Jak se naučit cizí jazyk, aneb je to opravdu tak těžké?

ucebniceVšichni z těch, kteří započali číst tento článek se mnou jistě budou souhlasit, že známé rčení „Kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem“ má něco do sebe. Pokud i Vy patříte k těm tzv. věčným začátečníkům, jistě tento článek oceníte. Nejen, že Vám poradíme, jak se správně motivovat k dosažení cíle, ale také zjistíte, že nejsou důležité nudné knihy pro samouky, ale lze se učit i zábavněji a především efektivněji.

Dnešní doba lidem poskytuje možnosti, které dřívější generace neměly. Internet, dostupná zahraniční literatura, ale i nepřeberné množství aplikací pro všechny chytré telefony…to je jen malý zlomek toho, co můžete využít při výuce nejrůznějších cizích jazyků.

Nejdůležitějším prvkem je samozřejmě motivace. Pokud se chcete učit cizí jazyk jen z toho důvodu, že potřebujete uspět ve škole, či proto, že kolegyně z práce umí plynule německy a vy ovládáte pouze základní fráze, není to jako motivace dostačující. Jako první si musíte uvědomit, že to chcete udělat pro sebe! Uvědomit si, jak na sebe budete hrdí, když se ocitnete v zahraničí a budete soběstační, budete se moci zeptat na cestu a při té příležitosti zjistit od místních lidí i něco málo o jejich tradicích, kultuře, zvycích. Pokud si dokážete přiznat, jak podstatné je pro vás mluvit cizí řečí, úspěch bude zaručen.

Dalším důležitým bodem je obklopit se jazykem jak jen to jde. Na internetu lze najít mnoho cizojazyčných radiostanic, filmů, textů písní i elektronických knih. Každou volnou chvilku (a že jich není během dne málo), si například pusťte na 5 či 10 minut anglické BBC, nebo francouzskou stanici NRJ. Nejen, že za pár dní budete lépe rozumět, pochytíte správnou intonaci vět, ale také vás to donutí najít si čas od času význam a použití nějakého toho slovíčka, aby jste věděli, o čem moderátor právě vypráví.

Pokud nevíte co s započatým večerem, proč si nepustit například film bez dabingu? Pokud teprve začínáte, ale několik slovíček již ovládáte, zkuste například pohádku. Pokud si vyloženě nechcete rovnou zahltit celý pevný disk ve svém počítači stahováním filmů, jděte na youtube.com, kde naleznete mnoho filmů v nejrůznějších jazycích. Stačí zadat pouze klíčová slova, jako například „full movie“ nebo „francais“. Pak už si jen vybrat, zda máte chuť na pohádku, komedii, či psychologický film.

Podstatné je nezanedbat slovní zásobu (gramatika je pro začátečníky většinou méně podstatná). Kupte si malý notes (doporučuji velikost A6, protože ho bez problému strčíte kamkoliv), do nějž si na každý den zapíšete 10-20 slovíček, sloves, nebo frází. Následně není problém vyndat ho v tramvaji po cestě do práce i z práce. Bude to vynikající pomocník, protože pokud si člověk vyhradí čas na nalezení a zapsání slovíček, které je potřeba se naučit, bude se cítit provinile, pokud tak neučiní.

Zapojte i rodinu! Pokud vaše ratolest nebo manžel ovládá byť jen základy jazyka, může se s vámi o zkušenosti podělit. Pro začátek se můžete navzájem testovat ve znalostech, později vést jednoduché diskuze, nebo si i zahrát slovní fotbal například v angličtině. Zvolte metodu i formu takovou, aby vám všem vyhovovala a bavila vás. Vždyť o tom by také učení mělo být.

Nakonec, doporučuji jistě konverzaci s rodilým mluvčím. Pod tímto článkem naleznete také odkaz na internetový server, kde spousta cizinců shání někoho, kdo by jim pomohl s jazykem. Jsou tam lidé z Německa, Francie i Anglie, kteří se učí česky a hledají někoho, kdo se naopak chce naučit jejich jazyku. Je to obrovská příležitost, chopte se jí! Stačí mít například program Skype, kde se dvakrát týdně na hodinu sejdete a budete komunikovat (jednou v češtině, jednou v cizím jazyce). Všechno půjde snáze.

Tak co myslíte, dáme se konečně do práce a uděláme něco pro sebe…?

Bonne chance!! http://www.mylanguageexchange.com

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.