Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Zdraví

Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom

Vědci se domnívají, že PMS, tedy premenstruační syndrom, který každá dívka a žena jednou měsíčně zažívá před menstruací, pochází z nerovnováhy estrogenu a progesteronu. Nedostatek progesteronu spolu s přebytkem estrogenu způsobuje, že v mozku se změní množství látek, které mají kontrolu nad náladou a bolestí. To se pak projeví jako už známé neskutečné bolesti, žravost a náladovost.

Autor obrázku: Bart Everson

Pokud bys chtěla příznaky PMS alespoň trochu zmírnit, měla bys dbát na dostatečný přísun vápníku a hořčíku, který zklidňuje nervy, doplňuje ale i chybějící látky v mozku, takže pak nejsi tolik náladová, nebolí tě hlava, podbřišek a nemáš takovou potřebu jíst. Nejvíce vápníku a hořčíku najdeš v mandlích, datlích a sezamu – nemusíš se ale jenom omezovat na samotné zobání oříšků, můžeš používat i oleje (dvakrát denně si dej lžičku mandlového a lžičku sezamového oleje), uvidíš, jak ti prospějí.

Bylinky

Na premenstruační syndrom pomáhají ale i některé bylinky. Zajímá tě, jak je použít?

Čaj

Pokud trpíš na velké bolesti, týden před menstruací dvakrát denně pij tento čaj: přelij vroucí vodou jednu lžičku kontryhelu, jednu lžičku drmku obecného a jednu lžičku řebříčku. Nech čaj 10 minut vylouhovat a pij po douškách.

Pokud ale naopak trpíš na nadýmání, můžeš si pomoct fenyklovým či kmínovým čajem. Stačí kmín či fenykl přelít vroucí vodou, nechat 10 minut vylouhovat, přecedit, a popíjet po doušcích.

Zázraky umí udělat i termofor naplněný teplou vodou, který si přiložíte na břicho. Křeče se zmírní, břicho se uvolní.

Aromaterapie

Je známo, že aromaterapie dokáže tělo uvolnit – hlavně levandulový a gerániový éterický olej. Zmíní nervozitu, proměnlivé nálady apod.

Také jsou známy Bachovy květové esence, které mají na PMS velmi pozitivní vliv, uklidňuje emoce apod. Někteří vědci se dokonce domnívají, že PMS je spouštěč emocí, např. potlačené křivky nebo smutku – mohl by pomoct i terapeut.

Autor obrázku: rosmary

Hudba

Pokud nechceš experimentovat nebo zkoušet bylinky, můžeš si pomoct i relaxováním u klidné hudby – zpěv ptáků, delfínu, zvuk mořských vln, praskání ohně, šumění lesa apod. Taková hudba hlavně pomáhá při stresu, depresích a úzkosti, ale i při nervozitě či nevyrovnanosti.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.