Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Zdraví

Jak zvládnout jarní únavu i špatnou náladu

Autor obrázku: Vladimir Agafonkin

Možná to znáte. S jarem přichází často i špatná nálada a únava. Je to zvláštní, s oteplujícím se počasím by se nálada měla zlepšovat, ale opak je pravdou. Přečtěte si rady, jak únavu zvládnout levou zadní.

Pravidelný spánek

Lítáte po večírcích, chodíte spát o půlnoci a ráno vstáváte brzy do práce? Tak se nesmíte divit, že jste unavení. Váš organismus na to přirozeně reaguje. Nastavte pravidelnou hodinu, kdy ulehnete do postele. Zkuste být přes den hodně aktivní, uvidíte, že nebudete mít na spánek ani pomyšlení a večer hned usnete. Vyvarujte se ponocování a hlavně se tomu nepoddejte.

Ideální délka spánku by se měla pohybovat kolem 7-8 hodin. Dostatečný spánek je důležitý pro svěžest a energii na následující den a také pro očistu celého organismu.

Životospráva

Budete se divit, ale vaše tělo může reagovat i na špatnou životosprávu. Nejdůležitější je pitný režim. Jestli si myslíte, že nejlépe vás nakopne káva, jste na omylu. Lidem, kteří trpí únavou, se kofein vůbec nedoporučuje. Proto je dobré ho postupně začít odbourávat. Nezapomeňte, že kofein není jen v kávě, ale i v čaji a colových drincích. Omezte také slazené nápoje alkohol.

Nejlepší je čistá voda, které bychom měli vypít minimálně dva litry denně. Důležité jsou také potraviny s obsahem vitamínů a minerálů. S jejich výběrem by vám měl poradit odborník nebo lékař. Zkusit můžete také lehké energické svačinky. Je jasné, že tučné chody o šesti knedlících vám moc energie nedodají. Zvolte celozrné výrobky, ovoce, hrstku ořechů, nebo nízkotučný jogurt.

Jezte převážně čerstvé jídlo, které vás osvěží. Nemáte-li rádi ovocné a zeleninové saláty, udělejte si nápoje. Pokud máte nadváhu, je to pro vaše tělo vyčerpávající. Snažte se zhubnout.

Zasportujte si

Autor obrázku: Antara

Pokud se právě teď cítíte unavená, je jasné, že poslední na co myslíte, je pohyb. Ale věřte, že z dlouhodobějšího hlediska je pohyb skvělým pomocníkem. Nemusíte se denně dřít v posilovně, bohatě stačí, když si najdete sport, který vás bude bavit. Vydržte 2 hodiny cvičení týdně a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.

Cvičení okysličuje mozek a urychluje metabolické procesy, tudíž se pak cítíte svěžejší a lépe usnete. Pokud máte ke sportu opravdu hodně daleko, můžete zkusit svižné procházky.

Žádný stres

Stres nás hodně užírá a každodenní strasti nám ubírají energii a negativně působí na naše zdraví. Vyvarujte se proto stresu a stresovým situacím.

Jste-li ale ve stresu dlouhodobě, kompenzujte to příjemnými chvilkami a zážitky. Travte více času s přáteli nebo rodinou, dělejte si hezké výlety, nebo třeba šijte, baví-li vás to. Zkuste si zarelaxovat. Udělejte si večer jen pro sebe, u sklenky dobrého vína, své oblíbené knihy nebo filmu, či v horké vaně. Pokud nemáte zas tolik času, zajděte si na masáž. Zkusit můžete lymfatickou masáž, která velmi příznivě účinkuje proti chronické únavě. Pro někoho může být relaxací i třeba nakupování, nebo návštěva kosmetičky. Najděte si to, co vás baví.

Bleskurychlá záchrana

Sedíte v práci a padá vám hlava? Zkuste tyhle tipy pro rychlé probuzení.

  • Protáhněte se kdykoliv průběhu celého dne. Aktivuje to celé tělo a zahřeje svaly.
  • Buďte aktivní. Práci si rozvrhněte do několika částí ta, abyste měla stále co dělat.
  • Hodně pijte studenou vodu a jezte čerstvé ovoce.
  • V nejhorším případě můžete zkusit kofeinové nápoje, ale pamatujte, že nejsou dlouhodobým řešením únavy.
  • V průběhu dne jezte několik vyvážených svačinek.
  • Pusťte do místnosti světlo, případně jděte na procházku, pokud svítí slunce. Nabije vás to. Důležité je ale přírodní světlo. Zkuste také ihned po probuzení roztáhnout závěsy a pustit světlo do bytu.
  • Zajděte si do sauny. Uvidíte sami, že se hodí i po zimě. Právě zde se natrénuje každodenní střídání teplot. Tím posílíte imunitní sytém.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.