Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Zdraví

Stravujte se super!

V poslední době se rozšířil pojem superfoods, jinými slovy superpotraviny. Jedná se o potraviny nějakým způsobem výjimečné. 

Čím jsou superpotraviny jedinečné?

Jsou významnými antioxidanty, což znamená, že působí proti poškození a stárnutí buněk a celkově zpomalují stárnutí, působí preventivně proti srdečně cévním nemocem i rakovině, a podporují imunitu. Jsou jedinečné svým obsahem živin, vitaminů, minerálů, enzymů, proteinů, ale i vlákniny. Navíc detoxikují tělo a vyživují kůži, kosti, svaly, ale i zuby, nehty a vnitřní orgány.

Jak je možné, že se v nich nachází takové množství výživných látek? Mnohé ze superpotravin pochází z míst, kde musí odolávat ne zrovna příznivým přírodním podmínkám (sucho, teplo, vysoká nadmořská výška a podobně). Tím pádem jsou nucené v sobě zadržet co nejvíce živin, aby byly vůbec schopné přežít.

Co řadíme mezi běžné superpotraviny?

Mezi nejběžnější a snadno dostupné superfoods řadíme zejména ořechy (zvláště pak vlašské ořechy, mandle, kešu, ale i para ořechy nebo kokos). Vynikají tím, že obsahují vitamíny, minerály a zdravé tuky.

V dnešní době velmi opomíjenou, ale o to více zdravou potravinou, jsou luštěniny. Přitom jejich příprava je velmi jednoduchá, rychlá a pestrá, a dají se využít nejen v teplé, ale i ve studené kuchyni. Připravte si proto čočku, hrách, fazole, sóju nebo cizrnu na mnoho způsobů. V letním období jistě přijde vhod rychlý salát ze zdravější červené čočky nebo zeleninový salát s cizrnou. Navíc pomáhají k rychlejšímu spalování tuků!

Lesní plody, jako jsou borůvky, brusinky, maliny a ostružiny, jsou nejen oblíbené, ale hlavně nabité vitamíny a minerály! Přidat je můžete do osvěžujícího ovocného koláče, ale i do jogurtu nebo ranního smoothie k snídani.

Z dalších běžných superpotravin jmenujme například avokádo, granátové jablko nebo brokolici. Ta navíc obsahuje hodně vlákniny a málo kalorií.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.