Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Zdraví

Potravinová pyramida vám poradí, jak správě jíst

Potravinový pyramida ukazuje, jak by měl vypadat směr potravin, které během dne sníte. Pyramida má čtyři skupiny a podle velikosti dané skupiny vidíte, jak je tato skupina významná. Víte, co máte ve stravě omezit, a které zdravé potraviny naopak můžete konzumovat ve velkém. Přejděte na zdravý životní styl a podívejte se, jak potravinová pyramida vypadá.

S pyramidou přišli v roce 1974 Anna Britt Agnsäter a Fjalarem Clemen ze Švédska. Existuje jich více a my se podíváme na tu, která se obvykle používá v Česku.

První patro

V této skupině najdete sacharidy (obiloviny, rýže, brambory, těstoviny, pečivo, luštěniny). Tyto potraviny mají tvořit základ stravy a můžete jíst prakticky ke každému jídlu. Nevyhýbejte se ani méně známým obilovinám, jako jsou jáhly, pohanka či quinoa. Každý den můžete zkonzumovat 3 až 6 porcí.

Druhé patro

I potraviny ve druhé skupině jsou velmi důležité a rozhodně byste je neměli vynechávat. Patří mezi ně hlavně ovoce a zelenina. Jsou poskytovatelem vitamínů a minerálů. Každý den byste měli sníst alespoň 3 až 5 porcí zeleniny a 2 až 4 porce ovoce. Mělo by se jednat hlavně o čerstvé kousky, klidně i ve formě džusu nebo oblíbeném smoothie koktejlu. Zavařené nebo konzervované ovoce už příliš vitamínů nemá.

Třetí patro

Ve třetím patře nalezneme bílkoviny. Patří sem maso, ryby, uzeniny, vejce a mléčné výroky. Bílkoviny jsou důležité, ale jejich konzumace by neměla být příliš vysoká kvůli zátěži na ledviny. Mléčných výrobků si dopřejte 2 až 3 porce denně. Vejce jezte max. 4x do týdně a ryby byste měli mít v jídelníčku nejlépe 3x týdně. Maso i uzeniny konzumujte max. jednou denně.

Čtvrté patro

Čtvrté patro je poslední a potraviny v něm obsažené byste měli mít v jídelníčku co nejméně. Patří sem oleje, cukr, sůl, sladkosti, zákusky, chipsy, sladké nápoje, alkohol apod. Neměli by je příliš jíst dospělí a ani děti. Když vás bude honit mlsná, dopřejte si něco dobrého maximálně dvakrát do týdne.

Mimo výběru správných potravin nesmíte zapomínat ani na pití. Ideální volbou je voda a neslazené čaje.

A jak si plánujete svůj jídelníček vy? Hledíte na potravinovou pyramidu nebo si raději svůj výživový plán necháváte sestavit odborníkem a volíte dietologa?

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.