Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Děti a rodina

Problematika stěhování za prací

Češi bývají často ze strany ekonomů kritizováni, že se prý neradi stěhují za prací. A nízká pracovní mobilita Čechů je prý dána naší obecnou pohodlností a leností. Je tomu opravdu tak? Jsme opravdu tak pohodlní lenoši? Nebo v tom hrají roli i jiné faktory?

Předsudky ekonomů a sociologů

Tvrzení, že nízká pracovní mobilita Čechů je dána českou leností, je jen arogantní předsudek. Jistě, u některých lidí tomu tak může být, ale mnozí lidí se za prací nechtějí stěhovat z vyloženě racionálních důvodů. Někomu se zkrátka stěhovat za prací nevyplatí. A další lidé zase odmítají stěhování kvůli rodině, dětem a přátelům (a ne z lenosti).

Specifika české společnosti

Na ochotu Čechů se stěhovat za prací mají vliv zejména dva faktory: 1) Vysoký podíl vlastnického bydlení v ČR, 2) Silný akcent Čechů na společenské a rodinné vazby. Tyto dva faktory jsou pro českou pracovní mobilitu velmi podstatné.

Vlastnické bydlení: Pokud někdo bydlí ve vlastní nemovitosti, je pro něj stěhování daleko náročnější, než kdyby bydlel v nájmu. Někdy takové stěhování může být i vyloženě finančně nevýhodné. A právě ČR vykazuje neobvykle vysoký podíl vlastnického bydlení (v porovnání s okolním světem).

Společenské a rodinné vazby: Pro českou společnost jsou společenské vazby s přáteli a rodinou daleko důležitější než u jiných národů. V kostce řečeno: Většina z nás není ochotná vyměnit své blízké za lepší místo a vyšší plat – a proto raději přijmeme méně placený post, než abychom se museli odstěhovat od svých blízkých.

Z venkova do města

A jaká je aktuální situace na českém pracovním trhu? Najít si dobře placené zaměstnání ve větších městech momentálně není vůbec těžké. Horší je to ale v menších obcích a na venkově – jak si ostatně můžete ověřit při pročítání nabídek na pracovních portálech. Proto se dnes většina Čechů stěhuje za prací z venkova do větších měst.

Při stěhování z venkova do velkého města ale musíme vzít i v potaz to, že ve větším městě nás čekají vyšší životní náklady, než jaké máme na venkově. Zejména nájmy bytů a domů budou ve městě výrazně dražší.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.