Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Zdraví

Závislost na alkoholu: jak se jí zbavit a jak závislému pomoci

Víte o někom ve vašem okolí, kdo podlehl svodům alkoholu? Pozorujete například na svém partnerovi, že bez sklenky na kuráž není schopný normálně fungovat? Závislost na alkoholu je bohužel často plíživou nemocí, kterou si dotyčný nemusí sám uvědomovat. Proto mnohdy pomůže, když do léčby zasáhnou jeho blízcí a pomohou mu.

Metody léčby alkoholismu

Když přijde řeč na to, jak se zbavit závislosti na alkoholu, existuje hned několik způsobů léčby. Tradiční způsob zahrnuje podávání speciálních léků na alkoholismus, které se jmenují Antabus. Novější metodou je takzvaná kontrolovaná konzumace, která spočívá v tom, že se posílí sebekontrola jedince a zkoumají se psychické příčiny pití alkoholu. Tato metoda je velmi náročná a vyžaduje zkušeného terapeuta.

Podpůrná léčba a změna životního stylu

Ať už se jedinec závislý na pití alkoholu rozhodne pro jakoukoliv metodu léčby, bez podpůrné psychoterapie nebude mít léčba patřičné výsledky. To, že člověk přestane pít alkohol, je pouze jeden z kroků, který musí podstoupit. Abstinence s sebou nese i další věci, například změnu životního stylu, myšlení i uspořádání priorit. A právě v tomhle všem mu bude nápomocná podpůrná psychoterapie. Jejím úkolem není jedince změnit, ale poskytnout mu potřebné porozumění a podporu.

Láska blízkých a kamarádů

A aby byla léčba účinná, je důležitá i podpora ze strany rodiny a přátel. Jestliže někdo z vašich blízkých propadl závislosti na alkoholu, neodsuzujte ho, ale naopak mu nabídněte pomocnou ruku a buďte mu oporou při léčbě. Překonání závislosti je totiž mnohem snazší, když se může pacient na někoho obrátit a cítí lásku a podporu z okolí.

Závislost na alkoholu je nemoc jako každá jiná. Někdy je abstinence náročná a nese s sebou změnu nálad i osobnosti. Pokud je ale jedinec odhodlaný se jednou provždy s alkoholem rozloučit, je vysoká pravděpodobnost, že léčba bude úspěšná.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.