Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Bydlení a domov

Králíček – milý kamarád – Jak chovat králíka

KájaAť už si ho pořizujete pro sebe nebo pro své děti, určitě si tohoto milého chlupáčka ihned oblíbíte a velmi rychle se stane plnohodnotným členem vaší rodiny.

Pokud se chcete o svého nového kamaráda postarat co nejlépe, máme tu pro vás pár rad na začátek

 

Návštěva zverimexu

Výběr králíčka

Dříve než si vůbec vybereme králíčka, měli bychom si rozmyslet, jakého vlastně chceme. Existuje velké množství plemen různých velikostí. Jsou např.velcí králíci, zakrslí a teddy králíci.

  • rabbits

V současné době jsou velkým hitem Teddy králíčci a každý si je pořizuje. Zvažte, jak velkého králíčka chcete, samozřejmě ti větší toho víc sní, na druhou stranu ty malé si nemůžete pořádně pochovat a „poňuchňat“. Záleží to jen na vás, co se týče chovu, není mezi nimi moc velký rozdíl a péče je téměř stejná. I když si pořídíte velkého králíčka, už o tolik moc místa nezabere než ten menší.

Až vejdete do zverimexu, vyberte si zvířátko, co vypadá zdravě a co se vám bude líbit. Neberte králíka, který má například něco s očima nebo vypadá nemocně.

[hana-code-insert name=’468×80′ /]

Klec

cage_rabbitsAby měl králík kde bydlet, budete určitě potřebovat klec. Čím větší, tím lepší. Nekupujte malou , ve které se králík nemůže ani protáhnout, myslete na jeho zdraví. Nesmí být ve svém obydlí stísněný. Pokud si nemůžete dovolit novou velkou klec, podívejte se na internetu po použitých klecích, např. na aukru. Pokud si nemůžete dovolit ani to, králíčka si raději ani nepořizujte, protože by mu v malé kleci nebylo dobře.

Zachůdek, podestýlka, rohož

rohový záchůdekPro králíka je vhodné koupit  rohový plastový záchod. Do něj ale nekupujte kočičí písek! Králíček by na něj mohl dostat chuť a ucpal by si břicho. Když si zvíře hned na začátku zvykne vykonávat potřebu do záchůdku, nemusíte kupovat podestýlku na celou klec a stačí vždy jen vyčistit záchůdek. Na zbytek klece stačí rozprostřít nějakou rohož, aby mu neklouzaly nohy. Jako podestýlku využijte buď balené seno ze zverimexu, ale pokud bydlíte třeba na kraji města nebo blíže přírodě, tak si můžete nasbírat seno z posečené louky. Raději dále od silnice.

Jesličky, napáječka, miska

Také kupte jesličky na seno  a napáječku (lepší je větší zejména na horké letní dny) a samozřejmě nějakou misku na dobroty.

Očkování

Ve zverimexu se  zeptejte, zda-li byl váš nový kamarád očkovaný a na co všechno očkovaný byl. Musí být očkovaný proti králičímu moru a myxomatóze. Ideálně se provádí jednou za půl roku. Po pořízení zvířátka navštivte veterináře, který vám ho prohlédne a naočkuje.  Pozor také na kokcidiózu! I na ni je vhodné králíka očkovat, ale pokud ji králík již má, očkování ho naopak může zabít.

Co se týče veterinářů, není veterinář jako veterinář. Spousta veterinářů je zaměřena na psy a kočky, a králíkům tolik nerozumí. Jestli vám opravdu záleží na správné péči, podívejte se na následující odkaz, kde najdete doporučené a osvědčené veteriny zaměřené na králíky: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=veteriny .


Krmení

Základem je seno!

To by měl mít králík neustále k dispozici. Určitě ale nevynechávejte zeleninu, ovoce a bylinky.

Ze zeleniny se říká, že je nejlepší mrkvička a že by ji králík mohl mít každý den. Není to pravda a s mrkví a zeleninou opatrně. Problematiku stravy nastudujte raději na specializovaném webu o chovu králíků nebo z knihy. Králíci často trpí na průjmy, takže saláty podávejte již v menším množství, okurky vyjímečně (ty působí velmi projímavě), rajčata nepodávejte vůbec nebo jen vyjímečně a bez carrotstopky – ta je pro králíka jedovatá. Jednou za čas nakrmte červenou řepou (pozor, barví moč do červena).

Ze zeleniny ještě zkuste brokolici, celer, zelí… – vše ale střídmě.

Králíci si velmi rádi pochutnávají na jablkách, občas neuškodí banán, zdravý je určitě ananas a jahody jsou také dobré.

Po čem se králíček „umlátí“ jsou čerstvé listy bazalky, listy od ředkviček nebo lístečky od jahod. Protože ovoce obsahuje větší množství cukrů, podáváme jako pamlsek.

Nedávejte králíkovi tvrdý chléb nebo rohlíky. To, že si tím obrušuje zubystrawberry_banana je jen fáma. V chlebu je spousta látek a přísad, které vůbec nejsou pro králíky vhodné. Na obrušování zubů je nejlepší jabloňová nebo jiná větev.

Co se týče zrní a komerčních krmiv, které najdete ve zverimexu, vetšina z nich nejsou VHODNÁ!!! Obsahují spousty tuků, dokonce mléko, jogurty, med a to jsou přísady, které králík nesmí jíst. Nikdy nekupujte tzv. pamlsky pro hlodavce.

Nedávejte jim žádné lidské jídlo jako chipsy, čokoládu apod.!

Nezapomínejte ani na pitný režim! Dbejte na to, aby měl vždy možnost napít se čerstvé vody.

Kompletní doporučený jídelníček pro králíky najdete na následujícím odkazu: http://www.kralici.cz/pages.asp?f=krmeni , pokud vám opravdu záleží na zdraví vašeho králíčka, dodržujte prosím rady v odkazu.


Výchova

baby_angora_rabbitsVáš nový kamarád by měl mít možnost se každý den alespoň na hodinu proběhnout po bytě. Proto si vyberte místnost, kde ho necháte čmuchat a běhat. Všechny dráty zabezpečte, neboť hrozí možnost rozkousání –  to by vám pak třeba mohl vyhodit pojistky v celém bytě nebo si nedejbože ublížit. Také ucpěte všechny otvory, do kterých by králík mohl zalézt.

Klec nechte otevřenou, aby se do ní mohl kdykoliv sám vrátit (např. na toaletu).

Králík musí být denně puštěný minimálně hodinu, nejlépe čtyři-pět hodin volného pohybu. Kralík, který je pouštěný jen na hodinu denně, se pořádně nesocializuje a má tendence z důvodu přebytku energie ničit vybavení bytu, případně byt nepovažuje za své území, protože ho pořádně nezná  a neustále značí bobky nebo močí. Chcete-li ho tedy tento zlozvyk odnaučit, dejte mu více prostoru a volnosti.

Když se budete chtít s chlupáčkem skamarádit, nejlepší je, když si lehnete za ním na zem. Až si ho budete chtít pohladit, ruku zvedněte navrch, aby viděl, že se k němu ta ruka blíží  – jinak se jí lekne.

Věnujte se mu, chvalte ho, nebuďte na něj zlí, hlaďte ho a tulte se k němu,  protože králíčci jsou velmi společenská zvířátka.rabbit

A co pořídit králíkovi na hraní? Takový gumový balonek (může být i větší velikosti) je skvělá volba! Uvidíte, jak se na něm vydovádí !

Nekupujte si knížky o králících, většinou jsou zastaralé a i když je to vydání z letošního roku, tak informace obnovovány nejsou.

Nejlepší zdroj informací, které jsme našli a můžeme vám doporučit, jsou internetové stránky www.kralici.cz.

Pokud vám skutečně záleží na vašem milém kamarádovi, stránky si pořádně pročtěte! A když si nebudete vědět s něčím rady, napište do diskuze, na které vám poradí zkušení chovatelé!

Moje Kája :-)

Autor: Tereza Svobodová

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.