Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Děti a rodina

Jak naučit dítě jezdit na kole

Dětské kolo

Jak naučit dítě jezdit na kole

Taky jste s rozběhem jara nastoupili na často nelehký úkol, a to naučit vaše dítě jezdit na kole bez pomocných koleček? Pohled na rodiče běžícího za dítětem se strachem v očích a jazykem na triku je mnohdy úsměvný, ale kdo měl již možnost dítěte učit jezdit, jistě s “nebohým“ rodičem i soucítí.

Pokud vás učení čeká, máme pro vás rady a zkušenosti, které vám jistě pomůžou a ušetří fyzickou i psychickou stránku vás i vašeho dítka.

Jak vybrat kolo pro děti

Šlapání a rovnováha

Tříkolku dítě dokáže zvládnout již od dvou let, záleží na tom, jak je pohybově zdatné. Postačí, když ji zatím dítěti necháte v pokojíčku, kde se mu bude jezdit jednoduše, bez náročného terénu. Důležité je, aby dítě přišlo na to, jak zvládnout kruhový pohyb při šlapání. Během příštích několika týdnů to jistě zvládne.

Dalším důležitým prvkem pro samostatnou jízdu je udržení rovnováhy. Zde pomůžou odrážedla, které vypadají jako kolo, ale jsou bez šlapátek a řetězu. Nepleťme si je s plastovými odrážedly na třech kolech! Dítě sedí na sedátku jako na kole, ale místo šlapání se odráží. Po pár týdnech naberou jistotu, udržení rovnováhy přestane být problém a děti zkouší co dovedou. Vyhledávají kopečky, mírné dlouhé svahy, louže,…

[hana-code-insert name=’468×80′ /] 

Výběr kola a trasy

Po zvládnutí výše zmiňovaných dovedností přichází na řadu klasické kolo. Dítě jej často zvládne za pár hodin, protože vše důležité už umí. Je třeba dbát na to, aby dítě z kola dosáhlo na zem, tak, jako to bylo při odrážedle, aby v případě hrozícího pádu dosáhlo okamžitě celými chodidly na zem. Dopilovat budete muset právě nastíněné zastavování, ale také samotný rozjezd. Tady bude třeba delší asistence.

Trasa, kterou zvolíme pro učení jízdy by měla být rovná, bez kamenů, nejlépe asfaltový. Zkontrolujte i nenadálé nerovnosti, jako jsou třeba výmoly, praskliny… Mělo by jich být co nejméně. Nezapomínejte na přilbu a pokud jste již pořídili i rukavice a chrániče kolen a loktů, ušetříte dítě případných oděrků, které hrozí díky pádům, jichž bude ze začátku pravděpodobně dost.

Jak vybrat dětské kolo

Jaké kolo vybrat?

Kolo musí mít správnou velikost v poměru k výšce dítěte – pro tříleté děti je nejvhodnější kolo s 12ti palcovými koly. Brzda je nejlepší zadní protišlapná. Přední brzdy jsou dá se říct zbytečné, protože děti v tomto věku ještě nemají dostatek síly na zmáčknutí brzdy. Při současném řízení a držení řídítek je to ještě těžší.

Kolo by mělo být vybaveno i odrazkami, blatníky, zvonkem, osvětlením a nesmí chybět kryt na řetěz!

Díky kolu se děti stanou opět samostatnějšími, pohyblivějšími, budou mít další možnost zábavy, rozvoje a třeba že jsou někdy začátky jízdy složité, jistě se vyplatí jak pro děti, tak pro rodiče.

Jaké vyberete kolo Vy? Myslíte si, že pomocná kolečka raději ano nebo ne?

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.