Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Bydlení a domov

Výhody a nevýhody bydlení v paneláku nebo v rodinném domě

Bydlení

Rodinný dům nebo byt

Rodinný domeček s vlastním grilem, altánkem a bazénem – sen mnoha, ale pro jiné noční můra. Pohodový soukromý život má spoustu předností ale i záporů. Většina domů, zvláště chcete-li bydlet ve městské zástavbě, vás v konečné sumě vyjde o několik set tisíc i milionů více už je je samotná cena pořizovaného domu z katalogu.

Život v rodinném domě

Majitelé rodinných domů mi dají za pravdu, že údržba domu jako taková nestojí zrovna málo a tak nakonec zjistíte že vodu máte sice vlastní, ale za vše ostatní tvrdě platíte. Navíc, veškeré povinnosti týkající se opravy a údržby domu a zahrady leží jedině a jedině na vás. Takže tento komfort soukromí stojí i hodiny času a práce při sekání trávy nebo čištění vody v bazénu.

[hana-code-insert name=’468×80′ /]

Pro kutily a milovníky práce na zahrádce je život v domě ideálním řešením. Avšak lidé, kteří mají málo času a potažmo nemají dost peněz, aby za údržbu zaplatili někomu druhému, mohou  být z tohoto  způsobu bydlení po čase dosti nešťastní.

Dobré je si před koupí zvážit všechna pro a proti a koupit dům, který je dobře postavený, nejlépe nový, aby na něm hned ze začátku nebyla nutná kompletní, několik let trvající rekonstrukce, při které byste do domu museli investovat další obrovskou sumu. K posouzení stavu domu je dobré si přizvat zkušeného odborníka, který dokáže posoudit stav střechy, potrubí, celkové konstrukce, atd.

Nezkušenému laikovi, který se v mžiku zamiloval do kouzelného místa mohou přes růžové brýle a neodbornost utéct velmi podstatné detaily, na které samozřejmě prodávající nebude mít zájem upozornit a věřte, že po koupi se postupem času všechny odhalí. Malý příplatek za odbornou prohlídku vám dokáže ušetřit spousty tisíc korun.

Pokud se rozhodnete pro život v domečku, je dobré si dávat pravidelně stranou nějaké peníze, které v případě nouze budete mít k dispozici na akutní opravu nebo potřebnou investici. Na život ve vlastním království si zvyknete velmi brzy a to že jste si vlastními pány vám vykoupí i těch pár povinností navíc, které k rodinnému domu patří.

Panelákové byty

Život v paneláku

Velkou a možná hlavní nevýhodou je malé soukromí a častý hluk, kterým můžete ostatní rušit nebo vy jím můžete být rušeni. Jako rodiny s malými dětmi, psy a nebo jen dvojice mladých lidí, kteří občas uspořádají párty nebo hlasitější večírek můžete pořádně nabourat sousedské vztahy. Na druhé straně, jako tiší nájemníci jste těmito spolubydlícími dost rušeni.

A teď kdo je v právu?! Já jsem zažila oboustranný pocit, kdy jsem měla za sousedy lidi s neustále štěkajícím psem, kterého jsme přezdívali “Hyena” a který navíc nebyl ani příliš přátelský. Ale i jsem byla na té druhé straně coby maminka dvou malých nespavých dětí. Sousedi na nás bušili přes topení a to klidně ve 3 ráno když měl malý prdíky nebo byl nemocný. V těchto chvílích by člověk zaplatil za soukromí zlatem. :-)

Oproti tomu bydlení v paneláku láká především svou pohodlností, která je v době, kdy všichni pracují od nevidím do nevidím často velkou předností.

Ráno nemusíte nikam do kotelny, abyste doma měli teplo, ale stačí otočit ventilem u topení. Teplé vody je dostatek a místo sekání zahrady stačí občas zalít pár kytiček na balkóně. Podlahová plocha k úklidu je také většinou o dost menší a toto vše si uvědomíte až v okamžiku prvního úklidu vašeho nového rodinného domu.

Cena bytu je podstatně nižší a údržbu domu obstarává správce, takže na majiteli je pouze jednou za rok navštívit  schůzi a vytřít společnou chodbu. Pohoda a klid, sobotní odpoledne věnujete rodinnému výletu na kolech a neděli si po obědě trochu přispíte a nic vám neuteče.

Vlastní bazén, po kterém tak závistivě koukáme vždy když jdete ulicí rodinných  domků, to není žádná výhra. Těch několik málo dní v roce, kdy je hezky a dá se koupat je vykoupeno celoroční údržbou bazénu. Vlastní bazén je jako vlastní chata nebo chalupa, nutí vás se o to starat a nedovolí vám jezdit nikam jinam. Na bazén proto raději zapomeňte a jeďte se osvěžit na městském koupališti nebo k rybníku. Nebo se nechte pozvat “šťastnějším známým” k němu do bazénu.

Je to na každém, aby si zvolil to správné pro něj, protože s hypotékou zatíženým domovem se pak už to rozhodnutí bere jen velmi těžko zpátky.

Nakonec je to asi tak, že bez peněz stejně na výběr nic jiného než panelák nemáte a pokud trpíte nadbytkem peněz, tak si za úklid domu a další práce zaplatíte a máte klid.

Co vy a bydlení? Rodinný dům rozhodně ANO? Nebo hlasujete pro bydlení v paneláku?

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.