Nebojte se zavařování
Pomalu přichází čas, kdy budeme moci začít zavařovat. Zrají jahody, hrášek už taky dorost, ředkvičky se z hlíny poulí a čekají, jestli letos budou zavařeny na kyselo, jako okurky…
Ať už jste v zavařování úplný “neználek“, nebo jste v předešlých letech nějaké sklenky naplnila, máme pro vás tipy, jak dobře, jednoduše, spolehlivě a s minimálním rizikem ztrát zavařovat, abyste byla v zimě zásobená, nebo mohla věnovat přítelkyni, rodině nějaký svůj konzervovaný poklad.
Nutná pravidla pro zdárný výsledek
1. Ovoce, které chcete zpracovat musí být kvalitní. Pomačkané, plesnivé i nahnilé “kousky“ bez milosti vyhoďte!
2. Nemyjte dopředu velké množství ovoce, lepší je zavařovat po menších částech, třeba po dvou kilogramech. Nebudete se honit, stresovat a bát, že práci nestihnete.
3. Všechny pomůcky, které budete potřebovat si předem připravte. Není nic horšího, než odbíhat od bublajícího ovoce, nebo lektvaru, který je připravený k plnění do sklenic a vy něco hledáte. Vše se ale upraví samo s přibývající praxí, takové začátky znají všechny, které zavařují.
4. Sklenice, víčka, vařečky, naběračky, hrnce, lžičky,… vše musí být naprosto čisté. Nepodceňujte ani utěrky na otírání umazaných hrdel lahví, či sklenic. Pokud byste hrdla neotírala (a pravděpodobnost, že je neumažete je velmi malá), hrozilo by, že se vám zavařenina začne brzy kazit. Ani na pohled by nevypadaly hezky.
5. Plnění sklenic by mělo být co nejrychlejší, aby vám džem co nejméně vychladl. Buďte však opatrná, často při varu dochází k bublání, stříkání a mohla byste se lehce opařit. Používejte chňapku i zástěru.
[hana-code-insert name='468x80' /]
6. Menší dávku ovoce jistě zvládnete zpracovat i bez speciálně zakoupených přístrojů. Ke sterilizaci kompotů stačí velký hrnec, který vyložíme utěrkou, nebo novinami, teplotu, kterou je potřeba udržovat na hranici bodu varu lze odhadnout. Mlýnek či lis na ovoce můžete nahradit cedníkem, přes který ovoce přepasírujete.
7. Nejdostupnější a dostačující jsou klasické šroubovací sklenice. Můžete použít i ty od spotřebovaných výrobků, pouze musíte dbát na důkladné vyčištění skla i uzávěru.
8. Horkou sklenici nikdy prudce neochlazujte, hrozilo by prasknutí. Pokud je v receptu uvedeno, abyste po naplnění a uzavření otočila sklenici dnem vzhůru, udělejte to, zabráníte tak tomu, aby se zavařeniny kazily. Jedná se o tzv. obrácenou sterilizaci. Vždy to ale dělejte až po tom, co se přesvědčíte, že je sklenice skutečně pevně uzavřena, abyste se neopařila.
9. Na konečnou fázi si udělejte čas. Je to příjemná práce. Nakupte si čisté, nebo předtištěné etikety a sklenice si hezky označte. Ti, kdo mají rádi skutečně “vymazlené“ kousky můžou použít i látkové krytí uzávěrů obvázané šňůrkou, nebo mašličkou. Nebo můžete sklenice popsat či pokreslit barvami na sklo. Pokud vám ale čas nezbývá a zavařujete ve větším, osvědčená je i klasická nesmyvatelná fixa. Při mytí ji odstraníte pomocí písku, nebo drátěnky.
10. Zavařování by vás mělo bavit. Dělejte to s láskou a ona se dostane i do zavařeniny.
[hana-code-insert name='468x250' /]