Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Bydlení a domov

Nezapomínejte v zimě na sýkorky – krmítka a krmení

Sýkorka_na_balkoněMnoho druhů ptáků na zimu odlétá do přívětivějších krajin za sluncem s bohatší potravou. Přes zimu tak v České republice zůstávají třeba vrabci, sýkorky, strakapoudi, pěnkavy, zvonci, kosi nebo dlaskové. Období zimy může být právě pro tyto druhy náročné. Můžeme jim v překonání zimních mrazíku pomoci a krmit je, aby vše ve zdraví přečkali.

Krmítka je vhodné založit tam, kde se ptactvo vyskytuje, případně kde je mohou najít.

Podle Vašich dispozic, možností a dovedností si sami určete, jaká je nejvhodnější forma krmítka, kam nasypat zrní nebo připevnit lojovou kouli.

Čím sýkorky krmit?

V období zimy jsou nejvhodnější všelijaké druhy semen, konzumní lůj nebo tuková směs, obiloviny, drcené oříšky, jablíčka nebo kousek masa pokrájeného na drobno.  !!!POZOR!!! VŽDY mějte na paměti, že potrava musí být v pořádku, nezkažená. V žádném případě nekrmte ptáky zbytky z kuchyně, plesnivými potravinami ani jinak závadnými.

Ptáky také nikdy nekrmte těstovinami, slanými, kořeněnými ani uzenými výrobky nebo přepáleným lojem! Krmit začínáme v menších dávkách, při sněhové nadílce dávky postupně zvyšujeme. Takto přikrmovat můžeme až do března.

Krmítko nemusí vždy vypadat jako miniaturní dřevěný srub vyřezávaný truhlářem. Velice dobře pro tyto účely poslouží třeba kokosový ořech, který se dá naplnit tukovou směsí a zavěsit, nebo jen převrácený pověšený hliněný květináč naplněný tukovou směsí, případně cokoliv v podobě misky (nejlépe se stříškou proti sněhu a dešti).

Výroba tukové směsi

Připravíme si semínka, drcené oříšky, mleté piškoty a trochu máku. V kastrolu rozehřejeme libovolný tuk, třeba Omegu. Po roztavení necháme zchladnout, a společně se sypkou směsí ořechů a semen nalijeme do připravené nádoby (kokosový ořech, hliněný květináč, kelímek..). Necháme ztuhnout a připevníme kamkoliv na balkon, na zahradu nebo do lesa.

Směs můžete také koupit v obchodě (pozn. včera jsem koupila šest koulí za 21 Kč v marketu pro dům a zahradu). Nebo stačí jen do misky nasypat zrní.

Ať už krmítko visí v lese, v parku, na zahradě nebo u Vás na balkoně, kromě dobrého skutku, který děláte, je na ptáčky při krmení krásná podívaná. (Pozn. na balkoně se mi střídá několik sýkorek, a pár krát přiletěl i strakapoud).

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.