Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Nákupy

Prázdné Místo / The Casual Vacancy od J. K. Rowling

Když Barry Fairbrother nečekaně padne mrtvý k zemi, změní se městečko Pagford k nepoznání. Zdánlivá idylka je ta tam a prázdné místo, které po zesnulém členovi městské rady zbylo, se stane předmětem mnoha ambicí i bojů. Tak zní hlavní zápletka nové knihy J. K. Rowlingové Prázdné místo, která je tentokrát určená výlučně dospělým čtenářům. Tento dlouho očekávaný román v dubnu konečně vychází také v České republice.

prazdne-mistoRowlingová dle svých vlastních slov po dokončení sedmidílné série knih o Harrym Potterovi potřebovala napsat něco úplně jiného. Právě takové Prázdné místo je – jiné než její předchozí knihy. Liší se jak přístupem ke čtenáři, tak tématy, o kterých pojednává. Tato tragikomedie je určená dospělým čtenářům a je to na ní znát. Najdete v ní jak politické, tak sociální otázky.

Rowlingová se soustředí na vykreslení života ve fiktivním maloměstě a činí tak prostřednictvím více než desítky postav, mezi kterými najdete několik teenagerů, jejich rodiče i prarodiče. Každého z nich Barryho smrt nějak ovlivnila. Jejich osudy se vzájemně proplétají a vytváří tak křehkou pavučinu vztahů. Pagford možná působí poklidně a idylicky, ale poté, co vám Rowlingová dá nahlédnout do myšlenek a životních událostí jednotlivých postav, si tím nebudete tak jistí. Kromě boje o Barryho prázdné místo totiž obyvatelé Pagfordu bojují především mezi sebou, ale také sami se sebou a svými vlastními problémy.

Kniha Prázdné místo se dotýká problému odpovědnosti a ptá se, jak moc je člověk zodpovědný za svůj vlastní život a jak moc zodpovídá za životy ostatních, zejména sociálně znevýhodněných lidí. Tato tragédie se s jemným nádechem humoru věnuje vážným tématům od závislosti na drogách či marihuaně, xenofobie, rasismu, sikhismu, šikaně, sebeubližování po sociální péči o zanedbané děti. Rowlingové se opět podařilo napsat knihu, která vás dojme, nadchne a donutí zamyslet se nad dnešní společností.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.