Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Zdraví

Šedý zákal

Oftalmologie je lékařským oborem, který umožňuje sledovat vývoj lidského zraku a včasně vypozorovat onemocnění zraku. Mezi závažná onemocnění zraku patří také onemocnění zvané šedý zákal. Tuto nemoc znali již staří moudří Řekové.

Autor obrázku: Michael (a.k.a. moik) McCullough

Šedý zákal neboli katarakta je onemocněním, které ohrožuje oční čočku, neboť při tomto onemocnění dochází k jejímu zakalování. Pacient nemocný šedým zákalem vidí, jako kdyby se díval přes zamrzlé sklo.  Jedná se o závažné onemocnění očí postihující zejména osoby postižené cukrovkou, úrazem oka nebo osoby, které dříve prodělaly těžký zánět oka či byly zasaženy nádorem oka.

Také lidé, kteří trvale užívají některé z léčiv, mohou trpět šedým zákalem. Příčinou mohou být také metabolická a systémová onemocnění.  Šedý zákal může být způsoben rovněž stárnutím, v tomto případě se hovoří o senilní kataraktě. Bohužel však do současnosti nebyl stanoven jasný spouštěč této nemoci.

Klinika Jána Leštáka již téměř dvacet let poskytuje svým pacientům kvalitní služby v oblasti oftalmologie. Operace šedého zákalu je jednou z oblastí očního lékařství, kterému se tato klinika věnuje. Více informací se o klinice Mudr. Jána Leštáka můžete dozvědět také na této webové adrese: http://www.eyecentrum.cz/oftalmologie.html.

Šedý zákal je onemocněním, které se nedá bohužel zastavit ani zpomalit. Operace katarakty se doporučuje zejména ve chvíli, kdy toto onemocnění omezuje člověka v jeho soukromém a pracovním životě, nebo pokud je to nezbytné z jiného léčebného důvodu.

Tato nemoc se v současné době léčí nahrazením nemocné čočky tenkou umělou čočkou. Operované oko se stabilizuje po operaci zhruba do měsíce. Od roku 2012 lze v České republice šedý zákal odstranit i laserovou metodou.

Laserovou operací očí se můžete vyvarovat traumat z nošení dioptrických brýlí.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.