Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Bydlení a domov

Mlýnek v kuchyni

Pro někoho možná luxus, pro jiného však nepostradatelný pomocník do kuchyně. Vůně čerstvé kávy, designový doplněk ve formě elegantního mlýnku na sůl či pepř, právě umleté maso na domácí sekanou. Nebo můžeme zajít ještě dál a umlít si doma i čerstvou mouku. Že jste to ještě nezkusili? Podívejme se na domácí mlýnky trochu blíže.

Mlýnek na maso

Autor obrázku: Aaron Weber

Asi nejčastějším typem mlýnku ve většině domácnostech je právě mlýnek na maso. Máte na výběr mezi elektrickým či mechanickým.

Elektrický si zvolte v tom případě, že si chcete práci v kuchyni co nejvíce usnadnit. Za minutu je tento pomocník schopný připravit až 2kg masa. Často jsou součástí elektrických mlýnků i různé nástavce, jako například strouhače různých hrubostí nebo dokonce plniče jitrnic, párků a klobás.

Ruční mlýnek je ekonomicky méně náročná varianta. Práce s ním je však náročnější, vyžaduje sílu a více času. Odradit také může nutnost připevňování mlýnku ke stolu nebo kuchyňské lince. Výhodou je, že můžete připravit čerstvé karbenátky i v neděli na chatě, kde nemáte připojenou elektriku.

Mlýnek na sůl, pepř a koření

Kromě samého použití jsou krásným prvkem do bytu, výraznou dekorací nebo jimi můžete potěšit ve formě luxusního dárku. Každý gurmán ví, že chuť čerstvě mletého koření chutná nejlépe.

Na výběr máte mezi ručními mlýnky, kterým nikdy nedojdou baterie a jsou tak stále při ruce, a těmi bateriemi napájenými, kdy pouze zmáčknete a melete. Jedna ruka je tak stále volná. Novinkou jsou tzv. gravitační mlýnky. Zde stačí pouze naklonit, automaticky se spustí mlecí mechanismus a mele se. Můžete také zvolit oboustranný. Sůl i pepř patří k sobě, tak budete mít dva mlýnky v jednom.

Mlýnky mohou být z různých materiálů – z nerezu, odolného plastu, keramiky. U některých si můžete dokonce nastavit hrubost mletí.

Mlýnek na obilí

Čerstvá mouka obsahuje velké množství živin, které se při dlouhodobém skladování vytrácejí. I samým přivoněním k čerstvě mleté mouce pochopíte rozdíl.

Tím nejdůležitějším je výkon motoru a mlecí kameny. Máte na výběr mezi těmi z korud – keramiky, které jsou extrémě tvrdé, samoostřící a odolné nebo mlecími kameny z kamene – granitu. Granit je typický vysokou odolností k obrušování, samoostřící schopností a trvalostí.

Mlýnek na kávu

Autor obrázku: Randen Pederson

Vůni čerstvé kávy nelze odolat. A rozhodně má hodně daleko od té vakuově balené, která leží i několik měsíců v obchodním regále. Pokud jste i vy kávovými labužníky a stále vám doma chybí kávomlýnek, snad vám pomůžeme vybrat ten správný.

Výběr je bohatý. Elektrický, ruční, zabudovaný do kávovaru nebo dokonce jako nástavec robota. Záleží na vašich požadavcích a samozřejmě i na finančních prostředcích.

Musíte uznat, že na chatu či do některých rustikálních interiérů neodmyslitelně patří ruční mlýnek na kávu. Kávu mele pomocí mlecích kamenů. Ty mezi sebou zrna rozdrtí na přibližně stejné částečky. Pokud vlastníte espressovač, pak je pro vás takový mlýnek tou správnou volbou, protože právě nerovnoměrně namletou kávou se často přístroje na výrobu espressa zanáší. Nevýhodou je složitější údržba. Mlecí kameny nelze vytáhnout, takže čištění vyžaduje trpělivost a zkušenost. K usnadnění jsou k dostání speciální tablety nebo granulát, může se použít i rýže či obilná zrna. K pomletí je také zapotřebí dávka vlastní energie a více času, než když použijete mlýnek elektrický.

Mnohostranné použití, jednodušší nastavení hrubosti mletí a také jednodušší čištění, to jsou výhody elektrického mlýnku. Některé mají také mlecí kameny, které však bývají odnímatelné, součástí příslušenství bývá i speciální čistící kartáček. Většina elektrických mlýnků však mele zrna pomocí nožů, které svou rychlou rotací zrna tříští. Odtud také pochází název tříštivé mlýnky. Káva je ale nerovnoměrně namletá a stává se, že pokud je příliš jemně namletá, tak zhořkne.

Mlýnek na mák

Mlýnek, který by jistě neměl chybět v žádné domácnosti, je mlýnek na mák. Často bývá součástí masomlýnků, robotů, nebo lze mák umlít i v kafemlýnku. Pokud vsázíte na klasiku, pořiďte si klasický kovový manuální s dřevěnou rukojetí, který vlastní snad každá naše babička.

Tak na co jste dostali chuť? Na voňavovou sekanou, buchty plněné mákem nebo jen tak na odpočinek u kafíčka?

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.