Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Hubnutí

Největší pravdy a mýty o hubnutí

Doba svátečního hodování a lenošení u televize je teprve přes námi, stejně jako novoroční předsevzetí a následné shazování nabraných povánočních kil. Podívejme se však nejdříve na to, jaké největší mýty o hubnutí stále kolují světem. Možná Vás uklidní, že nic není tak černé a jednoznačné, jak se tvrdí. A třeba si bez výčitek pochutnáte jak na cukroví od babičky, tak na silvestrovských jednohubkách.

Jíst se musí 5 x denně!

Víc než na počtu porcí záleží na pravidelnosti a rozvržení jednotlivých chodů tak, aby Vás nečekaně nezastihl vlčí hlad. V takovém případě byste mohli snadno podlehnout lákadlu ve formě nezdravého jídla z rychlého občerstvení, bagety s majonézou u benzínové pumpy nebo čokoládové tyčinky z automatu.

Počet porcí si proto rozvrhněte podle toho, jak to vyhovuje především Vám. Nezapomeňte však počtu jídel za den přizpůsobit i jejich velikost a složení spolu s vyvážeností a pestrostí. Pokud jste naopak zvyklí na nízký příjem energie, musíte se „rozjíst“.

Možná Vás překvapí, kolik kvalitních a chutných potravin byste měli za den sníst, aby bylo Vaše tělo spokojené, syté a zdravé. Pamatujte také na to, že vydatná snídaně – zastupující až čtvrtinu doporučeného denního příjmu kalorií – je základ dne. V opačném případě Vás mohou během dne zaskočit nečekané chutě nebo záchvat hladu.

Dieta je krátkodobý proces

To platí pro ty, kteří jsou smířeni s rychlým úbytkem váhy a následným jo-jo efektem. Skutečně chcete obětovat čas, energii, úsilí a mnohdy i peníze za speciální potraviny nebo potravinové doplňky, abyste se po čase vrátili zpátky do starých kolejí spolu s dalšími kily navíc?

Pokud chcete zhubnout trvale, je nutné přijmout změnu napořád. Nastolit si určitá pravidla a vytrvat v nich. Přijmout nový režim jako životní styl. Neznepříjemňovat si nastalé změny ani si neprotivit nově zařazené potraviny v jídelníčku.

Naopak se snažte si na novém programu najít pozitiva a radovat se s dosažených (byť často zpočátku nepatrných) úspěchů.

Další hloupostí je vrhat se do hubnutí s nešťastnou vidinou toho, že si už nikdy v životě nedáte čokoládu nebo zmrzlinový pohár. Za to, že si občas dopřejete oblíbenou sladkost, Vám nikdo hlavu neutrhne, nemělo by se to však stát denní rutinou, ze které byste snadno sklouzli zpátky do starého stravování a situace by se Vám tak vymkla z rukou. Jako u všeho, i u hubnutí tedy platí – všeho s mírou.

Obezitu máme v rodině

Tak prr! Jeden se vymlouvá na těžké kosti, druhý na genetiku. Je sice pravdou, že genetika nás v oblasti obezity může ovlivňovat až ze 70%, ale není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Jedna věc je zdědit určitou rychlost a schopnost spalování tuků a jejích ukládání, bazální metabolismus nebo jeho poruchy, a ta druhá jsou přímo stravovací návyky v rodině.

Pokud tedy máte podezření na dědičné předpoklady směřující k nadváze, neváhejte a nechte si udělat speciální genetické testy. Jedině tak budete vědět, jak svou situaci skutečně řešit.

Bez cukru a bez tuku!

Další omyl! I když se to mnohým zdá neuvěřitelné a myslí si, že vyřazením sacharidů a tuků ze stravy snáze zhubnou, opak je pravdou. Tuky dodávají jídlu chuť a rozpouští se v nich vitamíny skupin A, D, E a K. Záleží však, v jaké formě je přijímáme.

Nejzdravější jsou rostlinné oleje (olivový, řepkový, slunečnicový, ale i konopný, kokosový, sezamový nebo lněný), dále pak tuky z ryb nebo ořechů. Naopak bychom se měli vyvarovat tukům živočišným – sádlu, uzeninám a tučným masům, nebo je alespoň výrazně omezit.

Stejné je to se sacharidy. Zaměřte se na ty kvalitní, které nalezneme v celozrnném pečivu, těstovinách a rýži, bramborách, ovesných vločkách nebo luštěninách. Naopak se vyvarujte zvýšenému pojídání sladkostí, sušenek, koblih nebo bílého pečiva. Nejen, že nezhubnete, ale budete mít po chvíli znovu hlad.

Light je zdravé

Light výrobků sníme zpravidla víc než obvykle. Proč? Protože neobsahují tuky, které se jinak starají o pocit sytosti. Prozkoumejte proto etikety Vašich oblíbených nízkotučných výrobků, zcela jistě Vás jejich složení nemile překvapí. Obsahují totiž nespočet chemických látek, ochucovadel a „éček“.

Mimo jiné i umělá sladidla, která nejen, že Vám brání v odvykání chuti na sladké, ale naopak chuť na sladké zvyšují!

Nejíst po 18. hodině!

Tento trend se opakovaně vrací na výsluní. Nezáleží ani tak na hodině posledního jídla jako na tom, kolik hodin po něm se odeberete ke spánku. Pokud do postele uleháte o půlnoci, je docela možné, že Vám skromná večeře v šest večer nebude připadat dostačující a Vy se po cestě do postele ještě zastavíte v kuchyni pro něco na zub.

Poslední jídlo bychom měli přijímat asi tři hodiny před spánkem. Záleží na celkovém příjmu kalorií během dne, čemuž bychom měli přizpůsobit složení večeře, ale ani hladovění, ani přejídání na noc zdravé není. Prázdný ani přeplněný žaludek nám sladké sny nepřivodí, a v druhém případě ani vysněnou postavu.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.