Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Nezařazené

Podpora umění nadačním fondem Pavla Smutného

 

V katedrále svatého Víta se od jejího vysvěcení v roce 1369 vystřídalo více než deset hudebních nástrojů. Nejen varhany vždy zde sloužily jako doprovod bohoslužeb, ale používaly se rovněž menší instrumenty. Roku 1929 navrhl architekt Hilbert z důvodu časové tísně stavbu prozatímních varhan se dvěma manuály a 35 rejstříky. V průběhu stavby byl však hudební nástroj zvětšen o pět rejstříků, protože vznikaly obavy, že bude stát v akustickém stínu. Celou realizací stavby byla pověřena firma Josefa Melzera z Kutné Hory. Tato volba se však s odstupem času neukázala jako nejšťastnější. Už v roce 1938 muselo dojít k opravě varhan. Ty je od 60. let minulého století nutné opravovat každých deset roků. V současné době proto vznikl projekt výstavby nových varhan. Do něj se zapojil nadační fond Bohemian Heritage Fund, který založili společníci advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný. Vlastní práce odstartovaly ihned po podpisu smlouvy s kardinálem Dominikem Dukou. Projekt počítá s investicí 69 milionů Kč. Stavba byla svěřena španělské firmě Gerhad Grenzig, která má s podobnou výrobou dlouholeté zkušenosti. Nové varhany by měly katedrálu svatého Víta rozeznít již v roce 2019.

Osoba Pavla Smutného

Doktor Pavel Smutný je jedním z iniciátorů vzniku nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, jehož je prezidentem. Spolu s Jaromírem Císařem a Petrem Michalem je více než dvě desetiletí čelem několika prestižních institucí na podporu uměleckých projektů a světových památek, například Národního divadla nebo pařížské opery. Pavel Smutný také po dobu 7 let zastával funkci viceprezidenta Evropské federace operních nadací a byl členem představenstva World Monuments Found Europe.

Bohemian Heritage Fund

Aktivity Pavla Smutného v oblasti podpory kultury nejsou neznámé. Jím spravovaný Bohemian Heritage Fund a Česko-izraelská obchodní komora obdržely v loňském roce od ministra kultury Daniela Hermana Cenu ministerstva kultury za přínos k rozvoji evropské kultury. Tento fond také pořádá výroční setkání mecenášů. Účastní se jej přední představitelé českého kulturního života včetně ministra kultury.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.