Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Zdraví

Zapíjíte novoroční přípitek balenou vodou? Dobře si rozmyslete, kterou koupíte!

voda

 

Balená voda je příjemným výdobytkem moderní doby. Můžeme si ji koupit, když jsme na cestách. Můžeme se jí zásobit předem. A hlavně ji dokonale využijeme na večírcích, při návštěvách a na jakémkoliv druhu oslavy. Včetně té silvestrovské. Jenže se ukazuje, že některé značky balených vod nám víc ublíží, než prospějí. Na které si dát pozor?

Balená voda má své výhody

Ohromnou výhodou balené vody je její přenositelnost. Vodovodní kohoutek si s sebou prostě nevezmete, lahev s balenou vodou snadno. Další výhodou je snadné servírování, když hostíte více lidí. A když ti lidé upřednostňují různé druhy a příchutě vod.

V případech výpadků dodávky vody do domácností je balená voda dokonce nedocenitelným zdrojem tekutin. A pokud kupujete vodu minerální, je ceněným zdrojem látek, které do sebe jinak dostaneme jen stěží. Ale pozor, nepřehánět!

Balená voda má i velké nevýhody

A že jich není zrovna málo. Důležitější však je, že některé nevýhody zásadně ovlivňují naše zdraví. O jedné z nevýhod víme všichni: balená voda nikdy není čerstvá (na rozdíl od vody kohoutkové).

Další nevýhodu si dokážeme spočítat: balená voda je výrazně dražší – o desítky tisíc procent, někdy jsou to i stovky tisíc. Lahev balené vody sice nestojí majlant, ale za měsíc se částka na jejich nákup vyšplhá hodně vysoko. A přitom vodu z kohoutku máme za pakatel.

Pojďme k těm zdravotním nevýhodám

Ty jsou dané chemickým složením vody po její úpravě výrobcem. Dále chemickým složením po skladování v plastové lahvi. A také obsahem bakterií a jejich výměšků. Ano, i balené vody obsahují přirozeně se vyskytující bakterie, a při špatném skladování se vody mohou stát přímo zdraví nebezpečné! Zejména pro kojence a starší lidi. Pojďme se na to podívat podrobněji:

Chemické složení vody po úpravě výrobcem

Možná jste o tom nevěděli, ale i pramenité a minerální vody se mohou upravovat. A většina výrobců to také dělá. Odstraňuje se železo, síra, mangan, nikl, arzen a další látky, které by nám ve větším množství škodily.

Problém je však v tom, že výrobci v podstatě mají volné ruce a používají i metody úpravy, které nejsou podle odborníků vhodné. Již před devíti lety o tom informovalo sdružení dTest, ale snad žádná změna nenastala. Takže dodnes najdete na etiketě většinou pouze nápis „odželezněno“. Ale nic dalšího.

Chemické složení vody po jejím skladování

Jestliže je voda skladovaná nevhodně, tedy při vyšší teplotě nebo dokonce na slunci, stává se z ní přímo jed. A ruku na srdce: vy víte, kde všude a v jakých podmínkách stály lahve s vodou, než se dostaly do vašeho nákupního košíku?

Jakmile je voda vystavena vyšší teplotě a slunci, může dojít k vyluhování škodlivin z plastových obalů. A nejedná se o žádné nevinné sloučeniny.

Skutečný obsah bakterií ve vodě po jejím skladování (tzv. mikrobiologie)

Vyšší teplota a slunce během skladování (stačí slunce za sklem obchodu) také způsobují pomnožení ve vodě přirozeně přítomných bakterií, jejichž přítomnost i výměšky znečišťují vodu nežádoucími organickými látkami. Opět jde o nebezpečné látky.

Pramenité a kojenecké vody přitom nemají více minerálů než voda kohoutková

Balené vody prošly již mnoha testy. A žádný z nich neukázal, že by „balené pramenité a kojenecké vody byly obecně významnějším zdrojem nutričně žádoucích látek (vápníku a hořčíku) oproti pitné vody z veřejných vodovodů“, jak o tom informuje právě například sdružení dTest.

Podívejte se, které vody můžete bezpečně kupovat a které bude lepší nechat v regálech

Součástí sdružení dTest je také televizní pořad A DOST. Je vysílán na televizi Stream provozované portálem Seznam.cz. Jistě jste o pořadu již slyšeli. Počátkem prosince tu zveřejnili výsledky velkých nezávislých testů balených vod. A jsme jimi všichni překvapeni, protože snad nejhůř dopadly některé vody kojenecké. Naopak jako jedny z nejlepších se umístily například vody Saguaro z Lidl.cz.

Pořad má necelé tři a půl minuty, takže vám z vašeho času moc neubere. Shlédnout jej můžete přímo tady. Jsou to pouze samotné výsledky testů. Překliknout pod videem můžete i na celý díl o testování, o zkušebním ústavu a s informacemi o tom, co které látky, nalezené v balených vodách, mohou způsobovat.

Už teď si můžete s klidným svědomím naplánovat nákup na silvestrovskou oslavu. Lidl leták příští týden totiž nabízí výrobky, které v testech dTestu i A DOST většinou obstály jako jedny z nejlepších. Včetně balených vod.

Tip na závěr:

Pokud chcete plastové lahve od vody používat opakovaně, což je jistě chvályhodné, vybírejte k tomuto účelu pouze lahve pevnější, z tužšího plastu. Jejich chemické složení je příznivější a hlavně stabilnější – škodliviny se z nich do vody tolik nelouhují (v zahraničí jsou vratné i plastové lahve – právě ty z pevného plastu).

Nikdy nedávejte lahev na slunce ani na zdroj tepla. A to ani tu, ve které máte vodu pro zalévání kytek. Zbytečně si tím kontaminujete nejen půdu v květníkách.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.