Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Děti a rodina

Proč zpíváme vánoční koledy a jak vznikly ty nejoblíbenější?

Vánoční koledy si doma zpívá nebo je alespoň poslouchá asi každý z nás. Určitě také máte doma tu svou nejoblíbenější, bez které byste si pečení vánočního cukroví nebo rozbalování dárků prostě neuměli představit. Víte ale, proč a od kdy už koledy zpíváme?

Úplně první vánoční koleda

Podle legendy s první vánoční koledou přišel ve 13. století svatý František z Assisi. Tehdejší koledy ale měly spíše náboženský podtext a bylo zvykem je zpívat v kostelech. Později se rozmohly více a začalo se koledovat. Na Štědrý den, na svatého Štěpána, na Nový rok a na Tři krále se obcházely domy a lidé věřili, že právě zpěvem koled koledníci do domu přinesou hojnost, dobrou úrodu a štěstí. Na některých vesnicích tento zvyk přetrvává dodnes a malí koledníci za odměnu dostávají drobnosti nebo sladkosti.

Jak se zrodila Tichá noc

Tichá noc je vůbec tou nejoblíbenější a nejhranější vánoční koledou na celém světě. Je přeložena asi do tří set různých jazyků a zpívá se i tam, kde se Vánoce vůbec neslaví. Poprvé tuto koledu zahráli varhaník Franz Xaver Gruber a kaplan Joseph Mohr v malém rakouském kostele svatého Mikuláše v roce 1818. A i když se vánoční koledy na kytaru v tehdejší době nehrály, poprvé ji museli zahrát v doprovodu kytary, protože varhany byly porouchané. Ovšem teprve až poté, co byla koleda uvedena v řádném doprovodu varhan, vzbudila v lidech obrovský zájem.

Jingle Bells, Jingle Bells

V originále Jingle Bells v překladu Rolničky je další z mezinárodně zpívaných a hraných koled. Koleda se zrodila už v roce 1850, ale uvedena byla až o celých sedm let později, což málokdo ví. Patří mezi ty vůbec nejoblíbenější vánoční koledy, text a akordy této písně už známe všichni. V některých zemích, kde se slaví svátek Díkůvzdání, se Rolničky zpívají i při této příležitosti, nejde tak jen o typickou koledu. Veselé tóny této písničky navodí sváteční atmosféru v každém z nás. A o to přece jde.

Také doma zpíváte o svátcích vánoční koledy?

 

 

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.