Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Krása a móda

Vyžadují šperky v zimě zvláštní péči?

Možná vás to dosud ani nenapadlo, ale tak, jako není zima a mokro vhodné např. pro naše vlasy, pokožku, ale také zahradní nábytek, venkovní hračky nebo třeba negarážovaný automobil, i naše šperky v mrazivém, vlhkém počasí trpí. Jak se o ně starat, aby nám co nejdéle sloužily?

Teplo a sucho pro prsteny, náušnice i zlaté brože

Jakmile vyjdeme z domu v zimním počasí, naše šperky to velmi často pocítí. Např. zlaté náušnice, jež nosí odpůrkyně čepic s krátkými vlasy, okamžitě zaznamenají změnu teploty a vlhkosti vzduchu. Ani ruce nejsou často v teple, stejně jako naše dekolty se zlatými řetízky, zvlášť když jdeme ledabyle spěchající na autobus nebo do obchodu. To může být příčinou, proč se vaše šperky začnou na povrchu měnit.

Často dojde k oxidaci u stříbrných šperků, ale výjimkou není ani to, že černání postihne náušnice z bílého zlata a jiné. Tato změna je ale jen na povrchu, není zde důvod k obavě o šperk jako takový ani jeho kvalitu.

Jakmile přijdete domů, dopřejte šperkům sucho. Osušte je suchým, měkkým hadříkem a nechte odpočinout na tmavém místě, nejlépe ve šperkovnici. Dobrým řešením je i látkový uzavíratelný pytlík z hutné látky, který odložíte do skříně.

Nepřímé působení zimy na šperky

Díky studenému počasí se více a častěji oblékám a svlékáme. Jestli nosíte typ svetrů, jež se oblékají přes hlavu, snadno se může stát, že se zachytí o náušnici a rozepnou ji. Záhy ji můžete ztratit, anebo ji sami „sundáte“ při svlékání svetru. Proto je lepší se nejdřív obléct, až pak si nasadit šperky.

V zimě se často naše prsty chladem stáhnou, v průměru zmenší, studená kůže klouže. Snadno se nám může prstýnek bez povšimnutí svléct.

I v případě, že jedeme na lyže je tady pro šperky větší nebezpečí, že je poškodíme nebo ztratíme. Jestliže si ale chcete přece jen některé vzít, což je pochopitelné, je dobré připravit si pro ně speciální krabičku, která bude vodotěsná, a šperky v ní budou mít zajištěnou tmu. Mrazu byste ji měli vystavovat co nejméně.

Opravy šperků ze zlata jsou naštěstí velmi dobře proveditelné. Jak co se týče oprav zavírání, tak zahlazení škrábanců a vyleštění. I přesto je však co nejlépe chraňte.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.