Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Bydlení a domov

Pojištění bytu či domácnosti – proč to řešit?

Náklady na bydlení neustále rostou, zvedají se i ceny nábytku, elektroniky, bytového textilu, prostě všeho. Není se tak čemu divit, že přemýšlíme, jak tuhle investici ochránit. Sice si říkáme, že zrovna nám se nic určitě stát nemůže, ale znáte to. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Přírodní živly mají svou hlavu, no a zloději se taky ničeho neštítí.

Každý majetek je třeba pojistit

Ať už bydlíte ve vlastním bytě či domě, nebo si je jen pronajímáte, pojištění majetku byste podceňovat neměli. Pojistit můžete jak jeho vybavení, tak samotnou stavbu. Pojištění majetku se totiž dělí na pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Na co se která část vztahuje?

Pojištění domácnosti chrání její vybavení

Vše, co by z domu vypadlo, kdybyste ho otočili vzhůru nohama, to patří do pojištění domácnosti. Může jít o nábytek, elektroniku, sportovní vybavení, klenoty, knihy a vnitřní stavební součásti, jako je třeba plovoucí podlaha, kuchyňská linka, malby nebo vestavěné skříně.

Pojištění nemovitosti ochrání stavbu jako takovou

Pojištění nemovitosti chrání stavbu jako takovou, tedy zdi, střechu, omítky, okapy, oplocení, dveře, okna a chodníky.

Jak si pojištění majetku sjednat?

Pojištění majetku si můžete sjednat pro domácnost, ať už jde o trvale obývanou nebo rekreační, chatu, chalupu, bytový dům, bytovou jednotku i rodinný dům. Při sjednání byste se měli zaměřit hlavně na pojistná rizika a limity pojistného plnění.

Pojištění se vztahuje na:

  • Živelná rizika jako požár, úder blesku, výbuch, náraz vozidla, pád stromu, lavina, zemětřesení apod.
  • Volitelně se lze pojistit proti odcizení (krádež nebo loupež).
  • Pojistit se můžete i proti vandalismu.
  • V některých oblastech je možné i pojištění proti povodni a záplavě.
  • K pojištění domácnosti si můžete sjednat i pojištění odpovědnosti v běžném životě, které se vztahuje na všechny členy domácnosti a poskytuje ochranu při běžných činnostech, zejména při provozu domácnosti, rekreačních sportech, rekreaci, zábavě a dalších běžných činnostech.
  • K pojištění nemovitosti zase můžete uzavřít i pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti, které přijde vhod třeba ve chvíli, kdy pád střešní krytiny z vaší střechy způsobí škodu na zdraví nebo majetku cizích osob.

No a ty limity? Vybavení domácnosti můžete pojistit na novou cenu, která odpovídá znovupořízení věcí, o které jste přišli, nebo časovou cenu, která je snížená o opotřebení. Nemovitost lze pojistit na novou, časovou, a navíc i obecnou cenu (plnění v takové výši, kolik byste dostali při prodeji nemovitosti v daném čase i místě).

V žádném případě ale nepodceňujte stanovení pojistné částky. Když bude příliš nízká, budete sice platit nižší pojistné, ale dojde k podpojištění a pojišťovna pak bude ve stejném poměru krátit i svoje plnění. Nadhodnotit majetek je zase zbytečné, budete platit vyšší pojistné a stejně dostanete jen skutečnou hodnotu toho, o co jste přišli.

Víte, že i pojištění majetku si můžete sjednat online, bez nutnosti navštívit pobočku pojišťovny?

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.