Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Dovolená

Pár rad na dobrodružné cesty

Poušť Utah

Nebudeme si teď povídat o dovolené, na kterou vás odnese letadlo přímo z Vašeho domu a zaparkuje rovnou u pláže na Seychelách. Půjde nám o tipy na dovolenou, kde Canada Goose Discountpodstatnou část tvoří cesta. Protože jak se zpívá: „I cesta může být cíl.“ Na lážo plážo dovolené tolik nebezpečí nehrozí, maximálně se po obloze prožene mráček nebo se ztratí zavazadla na letišti. Naproti tomu dobrodružné cestování je nevyzpytatelné a není úplně jisté ani to, zda a kdy se vrátíte zpátky domů.

Na co se připravit a na co si dát pozor?

 • Na cestu se pečlivě připravte a zjistěte si aktuální informace ohledně všeho co by se vás mohlo týkat.
 • Nebojte se komunikovat s lidmi. Nemusím připomínat jak důležitá je znalost aspoň nějakého jazyka. I když lidé v méně civilizovaných zemích ovládají cizí jazyky méně často, tak se i zde většinou někdo najde. Především mladší generace mluví i jiným než mateřským jazykem.

Samozřejmě není na škodu vytvořit si aspoň základní slovníček se slovy a důležitými frázemi. Zbytek komunikace doplní nohy, ruce a vše co je po ruce. :-)

 • Železné zásoby – jestliže cestujete, mějte s sebou nějaké jídlo navíc. Nikdy nevíte, jestli neuváznete třeba na hranicích a jídlo v podobě konzervy, čokolády nebo sušenky se bude hodit. Pokud ne, tak pro něj jistě naleznete jiné využití, třeba jako úplatek na hranicích.
 • V zemích, o kterých víte, že jsou více či méně zaostalé, musíte počítat s korupcí – hranice, policie… všude tady číhá hodně těch, kteří čekají na vaše úplatky. Připravte se na výrazně delší čekání, různé debaty a odcházenícanada goose sale womens s doklady … často jsem měla pocit, že snad vlastníme falešné doklady. Spíše se ale radí, kolik z vás mohou vytáhnout. V našem případě spíše zda to má vůbec smysl. :-)

Vysypání a velmi, velmi pečlivé prohlížení vašich zavazadel se u těch nejpečlivějších také možná nevyhnete. Neodradí je ani důkladná prohlídka spodního prádla či hygienických potřeb. Oni prostě čekají na nějakou tu korunku. Takže pokud chcete tuto frašku urychlit, víte jak na to a ušetříte si možná spoustu času a nepříjemností.

 • Pozor si dejte i na podvodníky a zlodějíčky všeho druhu. Obzvláště si hlídejte cennosti a doklady. Dobré je mít vše rozdělené a udělat si pro jistotu i kopii pasu.
 • Peníze neměňte na ulici. I zde číhají nepříjemná rizika v podobě okradení.
 • V zemi jako Rumunsko, Turecko a podobně budete nejspíš vyvolávat pozornost. Jste-li třeba světlejší typ nebo dokonce blonďatá, tak se připravte i na zvýšenou dotěrnost mužů a pobudů, kteří za vámi půjdou jako vosy za sladkým nektarem.

Zasněžená krajina

Naučte se proto zbytečně neprovokovat, třeba vyzývavým oblečením a snažte se splynout s davem.

 • Udělejte si cestovní pojištění a zjistěte si důležitá státní čísla – první pomoc, policie.
 • Cestujte ve skupinách, choďte nejméně po dvojicích. Lepší je vyhnout se stopování. Nepotulujte se v noci – ani na WC nechoďte sama i když je to jen za roh.
 • V méně pokrokových zemích počítejte s nepřesnými řády, špatným značením. Vše ještě ztěžuje samotný fakt, že nerozumíte jedinému slovu a vlaky jezdí trochu jinak než by měly. Mnohokráte jsme s tímto v Rumunsku bojovali a nejednou špatně nastoupili a odjížděli úplně opačným směrem.
 • Neberte s sebou zbytečné cenné věci, hodně zavazadel znamená snadnější lup pro zloděje. Není nutné jim zjednodušovat práci.

Návrat domů

A co říci na závěr? Ten pocit vítězství z povedené cesty je bezvadný. Důležité je, aby se nikomu nic nestalo a všichni se ve zdraví vrátili domů. U dobrodružných cest a výprav si po návratu více než jindy řeknete: „Všude dobře, doma nejlépe.“

Dáváte přednost dobrodružnému stylu cestování nebo jste spíše plážové povalečky? Máte známé, kteří vyloženě adrenalinovou dovolenou vyhledávají?

Uložit

Uložit

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.