Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Krása a móda

Používáte kontaktní čočky?

Kontaktní čočky znamenají vcelku převratný objev pro lidi, kteří mají různé vady zraku, a přesto neměli z nějakého důvodu rádi brýle. Jejich rychlý vývoj, použití nových a stále lepších materiálů také umožnilo to, že je mohli začít používat i lidé, kteří by o této možnosti před pár lety ani nesnili.

cocky1Samotná kontaktní čočka je vlastně skvěle vyvinutý vypouklý disk, který perfektně pasuje na rohovku – což je přední průhledná plocha našeho oka. Jejich dokonalá přilnavost je tvořena díky povrchovému napětí, které na čočce vzniká. Tím je zajištěno velmi přesné držení čočky v samotném oku.

Obrovskou výhodou, kterou kontaktní čočky umožňují je to, že oko není iritováno, jako bývalo dříve, ale hlavně nezkreslují vidění a vnímání prostoru tak jako brýle. Mnohým lidem může vadit a dokonce jim to i zdravotní důvody nemohou dovolit, aby při pohledu do krajů vnímali prostor zkresleně či rozmazaně – může to být i nebezpečné.

Kontaktní čočky jsou dnes již na takové úrovni, že právě jimi lze řešit většinu problémů a vad oka. Jedná se např. o krátkozrakost, dalekozrakost, presbyopii a další oční vady. Čočky jsou také pro mnohé lidi řešením estetickým. Pro někoho totiž může být představa nošení brýlí se silnějšími skly nepředstavitelná věc a módní prohřešek.

Důležitý faktor, který bývá u kontaktních čoček zdůrazňován, je to, jak dlouho se mohou nosit a jak velká je to investice. Dnešní kontaktní čočky jsou  na velmi vysoké úrovni a v prodeji je jich mnoho druhů. Samotná investice nesahá do tisíců korun, pohybuje se v řádech set korun za pár kontaktních čoček. Není tedy problémem pořídit kontaktní čočky levně a přitom mít kvalitní optickou pomůcku. Výrobce zpravidla nabízí i několik variant stejného druhu, kdy se liší především délkou možnosti nošení a k úměrně i cenou. Doba nošení může být 1 den, 14 dní, měsíc, 2 měsíce, ale i půl roku a rok. Tento faktor je však třeba zohlednit a zkonzultovat s kontaktologem, protože právě vašemu oku nemusí vyhovovat nošení kontaktních čoček déle než 14 dní a poté může být nutné je vyměnit.

cocky-2Kontaktní čočky však nemusejí plnit pouze funkci brýlí a opravovat vady zraku. Na trhu se objevují čočky pouze estetického významu. Někteří lidé si chtějí zkusit změnit barvu očí a nabízí se tak například koupě pouze čirých čoček s barevnou duhovkou. Na výběr jsou také čočky s různými vzory. Místo duhovky tak můžete mít smajlíka nebo si změnit barvu očí na ďábelsky rudou.

I přesto, že jsou čočky vyráběny nejmodernějšími technologiemi, ne každému mohou vyhovovat. Mohou se objevit pálení očí, řezání a svědění. Jindy to různé problémy s okem ani nedovolují. Rozhodně toto vždy zkonzultujte s kontaktologem.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.