Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Zdraví

Správná péče o chrup pro Váš krásný úsměv

péčí o zuby ke krásnému úsměvu

péčí o zuby ke krásnému úsměvu, Autor obrázku: Courtney Rhodes

Čištění zubů je každodenní rutina, kterou bychom neměli vynechávat, ale ani tento proces nijak zanedbávat. Přestože se takřka denně dovídáme z televizních reklam o nejnovějších zubních kartáčcích, dále o revolučních zubních pastách nebo o speciálních zubních pomůckách, princip je velmi snadný. Stačí odstranit důkladně zubní plak a zbavit se tak vrstvy škodlivých bakterií. K tomu stačí obyčejný kartáček a zubní pasta.

Základ je v kartáčku

Jak jsme si již uvedli, péče o zuby nepotřebuje příliš mnoho složitých potřeb. Teoreticky stačí vážně jen zubní pasta a kartáček. Jelikož určitě pro svůj chrup chceme udělat maximum, je důležité si vybrat opravdu ten správný. Jednoduchá pravidla nám říkají, vybírejme kartáčky měkké a s co největším obsahem štětinek. Pružné hlavice, speciální gumové stěrky nebo různě adaptované hlavice kartáčků nejsou třeba. Kvalitní kartáček je velmi hustě osázen štětinkami, které jsou velmi měkké a dobře se drží.

Podíváme-li se blíže na zubní pastu, měli bychom volit podle našich osobních potřeb. Velmi silné agresivní bělící pasty nelze příliš doporučit. S výběrem vhodné pasty může pomoci zubař nebo dentální hygienista. Pasty tedy vybíráme podle potřeby, například proti krvácení dásní, proti paradontóze, pasty určené na umělý chrup nebo pasty dětské.

Správné čištění

Samozřejmě, že na kvalitní chrup má vliv správné čištění. Po vhodném výběru kartáčku a pasty bychom se měli zaměřit na techniku čištění. Kartáček bychom měli držet několika prsty, ne celou rukou. Čištění zubů by mělo být důkladné, ale netlačíme. Celková dentální hygiena by měla být prováděna dostatečně dlouho, ale kvalitně. Co se týče techniky čištění zubů konkrétně, používáme lehce krouživé pohyby, kartáček by měl být nakloněný asi o 45 stupňů (aby se dostal i lehce pod dásně) a stíravými pohyby odstraňujeme zubní plak. Pro důkladné čištění lze doporučit mezizubní kartáčky a zubní nitě. Zubní kaz se tvoří nejčastěji mezi zuby a je nutné je pořádně vyčistit.

Nedostatečné a nepravidelné čištění zubů nás přivede velmi brzy do zubní ordinace. Problémy se projeví krvácením dásní, záněty, zubním kazem, šíření infekcí, ale i nepříjemným zápachem z úst a možnosti rozšíření zánětu po celém těle krevním řečištěm.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.