Krásné zuby nemusí být jen snem

Kdo by je nechtěl? Zuby jsou naší vizitkou a ve společnosti jde o často skloňované téma. Kdo se svými zuby není spokojený, ten se stydí na veřejnosti usmát a zbytečně mu to ubírá na kráse. Ale proč? Vždyť krásné zuby nemusí být nesplnitelným snem. Stačí dodržet pár pravidel, nebo se nebát vyrazit k odborníkovi, a může se z nich těšit každý. Jak na to?

Zubní hygiena je základ

Už od mala se učíme, že bychom si zuby měli čistit po každém jídle, nebo alespoň ráno a večer. Někomu to stačí, pro jiného to je málo. Základem zubní hygieny je správně vybraný kartáček, potřebovat budete i vhodný mezizubní kartáček a zubní dentální nit. V poslední době se velké oblibě těší elektrické a sonické kartáčky, které slibují doslova zázraky. Že nedáte dopustit na ten klasický manuální? Proč ne? I běžným kartáčkem dokážete zuby vyčistit stejně dobře.

Víte, že do zubní péče patří i návštěva dentální hygieny? Ta se spolu se zubním lékařem podílí na prevenci i případné léčbě onemocnění ústní dutiny, jako je zubní kaz, parodontóza, citlivé zubní krčky, zánět dásní apod.

Poškozené zuby si nechte opravit

Ulomil se vám kousek zubu, nebo jste si nějaký dokonce vyrazili? Nechte si ho opravit, ať nemusíte skrývat ještě navíc mezeru mezi zuby. Váš zubní lékař vám může vyhotovit zubní implantát, můstek nebo korunku a nikdo nic nepozná.

Zubní kámen a kaz nemají v ústech místo

K zubaři bychom měli chodit pravidelně jednou za šest měsíců, aby odhalil problém se zuby a dásněmi dřív, než dojde k rozvoji většího problému. Kdo z nás to ale dodržuje? Pokud jste u zubaře nějakou dobu nebyli, objednejte se a nechte si spravit kazy a odstranit zubní kámen.

A co barva zubů?

I za ní se často stydíme. Zářivě bílé zuby mnozí z nás mají jedině po narození, na jejich barvě se totiž odvíjí i náš životní styl. Že se se žlutými skvrnami na zubech už smiřujete? Ještě to nevzdávejte a zkuste bělení zubů. Díky němu nemusí být krásné zuby jen snem, ale realitou. Aby ale bylo účinné, je třeba určit příčinu zbarvení zubů, absolvovat preventivní prohlídku u zubaře a dentální hygienu, aby došlo k odstranění kazů a zubního kamene. Pak můžete zdravé zuby vybělit.

Víte, že rovnoměrně a efektivně svoje zuby vybělíte i doma? Stačí si nechat připravit sadu na bělení zubů od lékaře. Ten provede otisky zubů, podle kterých v laboratoři vyrobí individuální nosiče, které spolu s gelem na bělení vytvoří bělící sadu.

Zářivý úsměv prozrazuje skvělou péči o zuby




V dnešní době snad již není téměř nikdo, kdo by netušil, že chrup vyžaduje náležitou péči. Je však naše péče vždy ideální? Nezůstává u prostého čištění zubů ráno a večer? A nezapomínáme tak trochu na zbytek ústní dutiny? Vždyť nejde jen o to, aby se zuby nekazily, ale aby byly opravdu zdravé. Pokračovat ve čtení „Zářivý úsměv prozrazuje skvělou péči o zuby“

Tipy pro zdraví – 2. část

Tipy pro zdraví – 2. část

11. Mrkněte na zub

Pokud zanedbáváte preventivní prohlídky, které jsou jednou za půl roku, rychle to napravte! Pěkné a zdravé zuby jsou vaší každodenní vizitkou. Zajděrátí se vám to v podobě tisíců ušetřených za implantáty.

Autor obrázku: Alex Kislow

12. Otestujte svoje oči

Nechce se vám k očnímu lékaři? Díky aplikaci „Test zraku“, který si zdarma stáhnete na www.duovize.cz se dozvíte, zda netrpíte některou z očních vad. Pokud zjistíte, že ano, navštivte odborníka, neodkládejte to a pořiďte si brýle nebo kontaktní čočky! Své oči chraňte i před ultrafialovým zářením. Sluneční brýle kupujte v kamenném obchodě, protože jedině tak máte záruku kvality. Levné brýle ze stánků vaše oči neochrání!

13. Myjte si ruce

Jen tak ruce opláchnout nestačí! Myslete na to, že je třeba mýt je pořádně několikrát denně. Podle odborníků správnou hygienou snižujete riziko infekce o tři čtvrtiny.

14. Stravujte se klidně

Zpracovat stravu je pro organismus náročný úkol, a tak jezte pomalu a v klidu. Zkrátka jezte tak, aby vám jídlo dělalo dobře. Ono se totiž to, co spracujete odráží na vaší psychice.

15. Nepodceňujte bolesti

Zejména pokud jde o hlavu. Takzvané sekundární bolesti mohou totiž být varovným příznakem jiného onemocnění.

16. Podporujte klouby

Aby kosti vydržely pevné co nejdéle, potřebují dostatek kolagenu, na jehož tvorbě se podílejí aminokyseliny. Obohaťte tedy stravu o želatinu nebo o doplňky stravy určené k regeneraci kloubních chrupavek.

17. Zajímejte se o tlak

Trpíte-li na vysoký krevní tlak, dávejte na sebe pozor v teplých dnech a také hodně pijte! Během dehydratace organismu se snižuje objem cirkulující krve, tím pádem není dostatečně okysličené srdce. V extrémních případech pak může být následkem infarkt, mozková mrtvice či plicní embolie.

Autor obrázku: Pedro Ribeiro Simões

18. Myslete na duši

Splín padne jendou za čas na každou z nás. Aby vás však zcela nepohltil a nepropukl časem v těžkou psychickou nemoc je nutné myslet i na psychickou hygienu. Zkrátka každý den, třeba večer před spaním na chvilku „vypněte“ a hoďte za hlavu všechny starosti.

19. Předejděte obezitě

Diabetes 2.typu může potkat i vás. Je totiž důsledkem obezity a nezdravého způsobu života. Proto jezte s mírou a pravidelně dopřávejte tělu hodně vlákniny, ovoce a zeleniny.

20. Vyhněte se tuku

Cholesterol potřebuje každá buňka ve vašem těle. Aby vám však pomáhal, nikoliv škodil, musí být ve správném poměru. Určité množství si organismus vyrábí sám, především v játrech. Pokud ovšem sníte jídlo s obsahem cholesterolu, zareaguje na to tělo sníženou produkcí. Schopnost regulace je však omezená, a když je cholesterolu příliš, organismus se ho nedokáže zbavit. Vyhýbejte se proto tučným jídlům!




Správná péče o chrup pro Váš krásný úsměv

péčí o zuby ke krásnému úsměvu
péčí o zuby ke krásnému úsměvu, Autor obrázku: Courtney Rhodes

Čištění zubů je každodenní rutina, kterou bychom neměli vynechávat, ale ani tento proces nijak zanedbávat. Přestože se takřka denně dovídáme z televizních reklam o nejnovějších zubních kartáčcích, dále o revolučních zubních pastách nebo o speciálních zubních pomůckách, princip je velmi snadný. Stačí odstranit důkladně zubní plak a zbavit se tak vrstvy škodlivých bakterií. K tomu stačí obyčejný kartáček a zubní pasta.

Základ je v kartáčku

Jak jsme si již uvedli, péče o zuby nepotřebuje příliš mnoho složitých potřeb. Teoreticky stačí vážně jen zubní pasta a kartáček. Jelikož určitě pro svůj chrup chceme udělat maximum, je důležité si vybrat opravdu ten správný. Jednoduchá pravidla nám říkají, vybírejme kartáčky měkké a s co největším obsahem štětinek. Pružné hlavice, speciální gumové stěrky nebo různě adaptované hlavice kartáčků nejsou třeba. Kvalitní kartáček je velmi hustě osázen štětinkami, které jsou velmi měkké a dobře se drží.

Podíváme-li se blíže na zubní pastu, měli bychom volit podle našich osobních potřeb. Velmi silné agresivní bělící pasty nelze příliš doporučit. S výběrem vhodné pasty může pomoci zubař nebo dentální hygienista. Pasty tedy vybíráme podle potřeby, například proti krvácení dásní, proti paradontóze, pasty určené na umělý chrup nebo pasty dětské.

Správné čištění

Samozřejmě, že na kvalitní chrup má vliv správné čištění. Po vhodném výběru kartáčku a pasty bychom se měli zaměřit na techniku čištění. Kartáček bychom měli držet několika prsty, ne celou rukou. Čištění zubů by mělo být důkladné, ale netlačíme. Celková dentální hygiena by měla být prováděna dostatečně dlouho, ale kvalitně. Co se týče techniky čištění zubů konkrétně, používáme lehce krouživé pohyby, kartáček by měl být nakloněný asi o 45 stupňů (aby se dostal i lehce pod dásně) a stíravými pohyby odstraňujeme zubní plak. Pro důkladné čištění lze doporučit mezizubní kartáčky a zubní nitě. Zubní kaz se tvoří nejčastěji mezi zuby a je nutné je pořádně vyčistit.

Nedostatečné a nepravidelné čištění zubů nás přivede velmi brzy do zubní ordinace. Problémy se projeví krvácením dásní, záněty, zubním kazem, šíření infekcí, ale i nepříjemným zápachem z úst a možnosti rozšíření zánětu po celém těle krevním řečištěm.

Recept na krásu

krasaDá se vypsat spousta odrážek a zdlouhavé seznamy, nebo podat několik jednoduchých rad. Já vám poradím několik užitečných tipů, na které jsem přišla, a opravdu fungují.
Dalo by se napsat: Nekuřte, nepijte alkohol, neberte drogy, kombinujte hezké oblečení, smějte se… Ale proč? Vždyť to všichni znáte, a téměř nikoho už nebaví pročítat tyto seznamy.
Ale vy seznamy nepotřebujete! Protože každá žena je krásná, každá jiným způsobem. Někdo má krásné výrazné oči, někdo zuby bílé jako perličky, někdo má talent na make-upy a kombinace oblečení…

Mám účinnou a jednoduchou radu. Zkuste se podívat do zrcadla, zamyslete se, a položte si otázku: Čím jsem krásná a čím se liším od ostatních? Jestli si sama nedokážete odpovědět, požádejte o pomoc třeba kamarádku. Určitě najdete aspoň jednu věc. A tu věc musíte zdůraznit!
Vlastníte krásné a zdravé vlasy, ale věčně uvězněné v culíku nebo drdolu. Nebo jste byla obdařena bílými zuby?  Když se na vás někdo podívá,  může vidět vaše krásné ruce, nebo taky  okousané nehty. Je na čase změna!
Ale i přesto se musím vrátit k několika předchozím radám. Je účinné nekouřit, nepít alkohol a nebrat drogy. Myslím, že žádná z nás nechce mít zničené plíce, pleť, nehty, zuby, vlasy…

Určitě není na škodu se vylepšit, od toho máme spousty přípravků od laků na vlasy až po laky na nehty, šmínků, barviček, typů a triků, ale vždy platí,  vše s rozumem. Není špatné se nad sebou zamyslet a zvýraznit hlavně to, co je na nás hezké, abychom potlačili nedostatky,o které nestojíme.

Ale vždy platí, že méně je někdy více a všeho s rozmyslem .Není dobré na sebe naplácat co nejvíc barev, jen proto, aby všichni viděli, co jich máme, každá z nás by se měla postavit přes zrcadlo a sebekriticky zhodnotit výsledek.
Dobré je myslet na kombinace barev líčidel i oblečení, případně zvýraznit vše vhodnou bižutérií.

Co takhle si udělat den krásy? Zajděte ke kadeřnici, kosmetičce, nebo na pedikúru. Nalakujte si nehty a hlavně: Přestaňte se mračit na svět kolem sebe. Možná, že jste se rozešla s partnerem, ale vždyť máte na lepšího! Ukažte všem,  že i na podzim, když počasí nevypadá zrovna usměvavě, vy se smát dokážete a náladu vám to nezkazí.

Vždy je důvod k lepší náladě a změnám k lepšímu, nikdy není pozdě se zamyslet a začít se sebou něco dělat.Dívejme se na svět pozitivně a věřme, že se nám to bude vracet. Usmívat se nic nestojí a dokáže potěšit moc lidí. Zkuste to a budete překvapené! Vyrazte jen tak na procházku do ulic pozorovat zbarvené listí , či nasypat ptáčkům do krmítka, usmívejte se a uvidíte , kolik lidí překvapíte.