Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Kultura

Četba

Četba

Autor obrázku: Simon Cocks

Pro mnohé příjemným odreagováním se, pro jiné zase činnost znepříjemňující život. Zejména dnešní adolescence nemá knížky v oblibě, ale i výjimky se stále najdou. Naopak ty starší ročníky, které už dávno nejsou školou povinní, si rádi vezmou knihu, sednou si do tepla a přečtou si několik stránek. Jsou i tací lidé, kterým je jedno, co čtou …nicméně přibývá stále více lidí, kteří čtou knihu jedině tehdy, je-li pro ně nějak zajímavá.

Mějme pochopení

Všichni jsme nějací, a tak není hezké odsuzovat ty, jenž četbu zrovna nevyhledávají. Každý z nás je na něco jiného, a tak někoho baví číst, jiného zase baví opravovat auta, ale ani jeden nechápe toho druhého, jak ho ta činnost může bavit. Mnozí lidé se také stávají knihomoly až poté, co už knížky ani nemusí číst povinně, ale zkrátka je číst chtějí. Ne každý je ale má, anebo bude mít rád.

Četba by měla bavit

Pokud už se rozhodnete pro četbu knih, rozhodně nesahejte po první, kterou uvidíte, ale raději si pečlivě přečtěte anotace, anebo v knihkupectví stručné souhrny, obvykle umístěné na zadním části obalu. K velmi poutavým žánrům patří sci-fi, které bývá plné napětí a akce – velmi oblíbenými knihami jsou „Hraničářův učeň“ od Johna Flanagana. Kdo je ovšem spíše klidnější povahy, může namísto toho zvolit třeba nějaký román.

Povinná četba

Autor obrázku: Charlotta Wasteson

I povinná četba patří k životu – ovšem pouze k životu těch, kteří studují střední školy s maturitním oborem, anebo absolventi vysokých škol. A i když je většina povinné četby nepříliš poutavá, je dobré, ale i nutné znát alespoň nejzákladnější díla předních českých spisovatelů. Nejenom, že budete potřebovat tyto znalosti u maturity, ale pokud se do toho vžijete, můžete dokonce i získat dobrý pocit, že jste zase o něco vzdělanější.

K čemu to …?

I když si mnozí, zejména pak dnešní mládež, říkají, k čemu jim bude, když budou znát to či ono dílo, anebo jejich autory, učitelé, profesoři, rodiče, ale i další, jsou toho názoru, že je to do života potřeba.

Na jednu stranu sice pravdu mají, ale na druhou zase ne. Je jisté, že znalosti děl z povinné četby využijete při maturitních zkouškách a možná i u přijímaček na vysokou školu, ale nejspíš ne v běžném životě. Pokud ovšem tyto znalosti nezapomenete, můžete je pak předávat třeba svým potomkům.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.