Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Zdraví

Nemůžete usnout, nebo spát? Naučte se dodržovat spánkovou hygienu

Autor obrázku: Jhayne

Mladí i starší lidé mají stále více potíže se spánkem. Někdo nemůže usnout, je schopen hodiny se převalovat v posteli a spánek ne a ne přijít, někdo usne na pár hodin, ve dvě v noci se probudí a do páté hodiny je vzhůru. Chvíli před vstáváním usíná, aby byl po pár desítkách minut buzen budíkem.

Následuje nevyspání, únava, špatné výkony ve škole nebo zaměstnání, špatná nálada až deprese z neustálého koloběhu a následků z nevyspání.

Volba prášků na spaní by měla být poslední, která vás napadne. Hypnotika, jak se říká těmto lékům, způsobují ospalost i přes den a dlouhodobé užívání hrozí závislostí! Zkuste proto určitě nejdříve odstranit chyby, které děláte a až nepomůže tohle, poté se obraťte na odborníka.

Vědomě zklidněte své dny

Žijeme v uspěchané době, v práci i škole po nás chtějí stoprocentní výkony, musíme být akční, boje schopní, stále připraveni, sršící novými nápady…  V zimě je to o to horší, protože pokud jsme nevyspaní a ještě je nám chladno, je stále šero a slunce takřka nesvítí, o to větší je zde hrozba vypuknutí špatné nálady, později deprese. Lehce jsme unavení, nic nás nebaví.

Měli bychom si naordinovat vitamíny, které náš organismus posílí a osvěží, nezapomínat na dostatečný pitný režim. Rozhodně za to nepovažujte přeslazené limonády, kávu, černý čaj a jiné nevhodné nápoje. Nejlepší je čistá voda z kohoutku, případně nápoje bez cukru.

Nemůžete-li spávat, mělo by vaše tělo začínat odpočívat už pět hodin před odchodem do postele. Omezte odpolední běhání, posilovnu a jiné fyzické aktivity, anebo si je přesuňte do jiných denních hodin.

Příprava ke spánku

Začátky bývají těžké a i opětovné naučení se správnému usínání asi nepůjde hned tak. Večer se rozhodně nedívejte na akční filmy, celkově televizi byste měli večer omezit. Rozhodně nepatří do ložnice. Vaše mysl pak nemá postel spojenou se spánkem, ale pozorností k televizi.

Autor obrázku: Parker Knight

Hodinu před spaním si můžete naopak číst něco pohodového, příjemného, žádné těžké žánry. Nechcete přece vaši mysl nastartovat.

Vyvětrejte si v ložnici, protřepejte polštář i peřinu, připravte si pití na stolek, abyste nemuseli opouštět postel, budete-li mít žízeň.

Dodržujte stejné rituály. Už jako malí je měli lidé rádi, ale v dospělosti na to zapomínají. Přitom návrat k rituálům, řádu, znovu navede nás i naši mysl do klidu a pohody, tam, kde si přejeme.

Neusínejte s rozsvíceným světlem, vaši mysl to ruší, ať chcete, nebo ne. Dobré je i zatemnění oken, tak vás nebude rušit světlo zvenčí. Je-li vaše ložnice u rušné ulice, zauvažujte o koupi venkovních žaluzií, které výrazně eliminují hluk a v podstatě nepropustí světlo.

Pomozte si vůní a bylinkami

Pomocné můžou být i relaxační koupele obohacené o různé vonné oleje nebo pěny. Od věci není ani čaj na uklidnění a podporu spánku, který najdete v lékárnách. Obsahuje například třezalku, kozlík lékařský, chmel, mučenku…

K dostání jsou i doplňky stravy, které obsahují různé bylinné směsi.

 

Nenechte si rušit klidný spánek a trápit se dlouhým usínáním. Odhodlejte se co nejrychleji, nakupte dobré čaje, vonné oleje, nové povlečení, dobrou knížku a užijte si pár klidných večerů. Uvidíte, že pokud pár týdnů vytrváte, váš spánek se vrátí i bez pomoci návykových léků na spaní.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.