Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Bydlení a domov

Topíte dřevem? A víte, jaký je rozdíl mezi tvrdým a měkkým?

Mnoho žen dnes vede samostatný život bez stálého partnera. Jsou finančně soběstačné a zvládají se o sebe postarat. Čas od času se musí samy vypořádat i s úkoly, které v rodinách leží na bedrech muže. Jedním z nich je zajištění palivového dřeva.

Pokud doma topíte dřevem, je důležité si uvědomit, že ne všechno dřevo si je rovno. Liší se výhřevností, tím jak dlouho vydrží hořet. Měkké dřevo je levnější než tvrdé, ale musíte ho nakoupit víc. Pojďme se na to podívat.

Tvrdé dřevo

Nejjednodušší způsob, jak identifikovat tvrdé dřevo, je podle stromu, ze kterého pochází. Tvrdá dřeva mají listnáče, které na podzim opadávají. Nejběžnější tvrdá dřeva jsou z dubu, buku a javoru.

Tvrdé palivové dřevo je považováno za lepší, protože vydrží dlouho hořet a vytváří žhavé uhlíky, které dlouho poskytují sálavé teplo. Avšak jen proto, že je dřevo klasifikované jako tvrdé, nemusí být nejlepší volbou. Kvalitní měkké dřevo je někdy lepší než nekvalitní tvrdé.

Za negativa tvrdých dřev by se dalo považovat, že trvá déle, než vyschnou (rok až dva). A pochopitelně za ně zaplatíte více, takže až příště uvidíte nabídku prodej palivového dřeva za levné ceny, zajímejte se rovněž o to, z jakého stromu dřevo pochází.

Měkké dřevo

Měkká dřeva pochází převážně ze stále zelených nebo jehličnatých stromů, ale i z některých listnáčů – například z lípy. Tyto stromy rostou rychleji, to je důvod, proč je dřevo měkčí.

Snadno se zapálí, ale rychle vyhoří. Z ohně z měkkých dřevin budou šlehat plameny a jiskry. Hodí se na podpal, zanechává za sebou jemný popílek. Skvěle poslouží při táboráku, plameny budou efektní, ale například na zatopení na noc je naprosto nevhodné. V kotli by brzy vyhaslo.

Tvrdé nebo měkké?

Kilo tvrdého dřeva vydá stejné teplo jako kilo měkkého. Nicméně vzhledem k rozdílu v hustotě budete potřebovat dvojnásobek objemu dřeva jehličnatého stromu, než kdybyste si pořídili dřevo z tvrdého listnáče. Větší objem znamená více řezání, štípání a rovnání. Tedy pokud si neobjednáte dřevo už hezky srovnané na paletách.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.