Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Děti a rodina

Ani na ně nesmíme zapomenout – slavme Den otců

Málo kdo slaví Den otců, který je svátkem na počest otců, jejich vztahu k dětem a celkovému postavení otců ve společnosti. U nás se tento svátek slaví velmi ojediněle. Avšak akce na podporu Dne otců je Tátafest, který v mnoho městech naší země spolu s Ligou otevřených mužů pořádá za podpory Unie center pro rodinu a komunitu již devět let oslavu k tomuto významnému dni.

Akce se posledních pár let koná na Staroměstském náměstí v Praze, takže kdo tento svátek ještě neslavil, měl by se jistě podívat, jak ho pánové rádi oslavují.

Kde se tu vzal

Den otců k nám dorazil z Ameriky, stejně jako ostatní svátky jako je třeba Den matek nebo sv. Valentýn. Zprvu to byla spíše soukromá oslava na počest vdovce, ale později se popularita svátku rozrostla a v roce 1966 jej prezident Lyndon Johnson stanovil jako oficiální svátek.

A jak vznikl?

Panu Williamu Smartovi zemřela jeho manželka při porodu šestého dítěte. Neměl nikoho, kdo by mu v tak těžkou chvíli pomohl, a tak se musel sám postarat o své děti na venkovské farmě. Všechny je s láskou vychoval a učil je zodpovědnosti a lásce jeden k druhému.

Když jedna z jeho dcer Sonora Smart Doddová dospěla, chtěla svému otci nějakým způsobem vyjádřit úctu. V den otcových narozenin pořádala oslavu, aby mu vzdala hold a lásku, za jeho obětavost a úsilí. Později v roce 1909 navrhla, aby se Den otců, na památku jejího zesnulého otce, stal svátkem.

Již rok poté se svátek slavil v různých částech Ameriky, avšak oficiálním svátkem byl vyhlášen až v roce 1966 prezidentem Johnsonem. Američané od té doby slaví svůj „Father Day“ vždy třetí neděli v červnu.

Co tatínkovi koupit?

Tatínkové jsou milí tím, že jim všechno udělá velkou radost. Pokud je tatínek rybář pořiďte mu novou udici nebo pohodlné křeslo na ryby. Miluje zbraně? Poohlídněte se po aukcích, jestli nenarazíte na nějakou zbraň z druhé světové války, nebo jinou kuriozitu. Bude velmi potěšen. Pokud tatínek rád čte, kupte mu knihu a láhev dobrého piva, pěkně dárek zabalte a přidejte ručně psané přání. I něco dobrého na zub udělá pánům velkou radost. Co takhle košík plný uzenin nebo sýrů? Žádný mlsný jazýček neodolá.

Ať už se rozhodnete svého tatínka obdarovat čímkoliv, věřte, že pokud si na něj vzpomenete, bude rád i za sladkou pusu. Takže nezapomeňte 19. června je jejich svátek!

Autorka – Sellus Rio

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.