Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Praktické rady

Overlock, nebo coverlock? Záleží na druhu práce i materiálu

Současné švadlenky, a zdaleka se nemusí jednat o jen ty profesionální, mají ve srovnání s generací svých babiček hodně usnadněnou práci. Se spoustou krejčovských činností jim totiž napomáhá sofistikovaná technika, ať již se jedná o profesionální šicí stroje, overlocky a coverlocky. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Šití jako takové svěřte klasickému šicímu stroji. Na trhu najdete spoustu značek (mezi nejvýznamnější jednoznačně patří Merrylock a Brother) a modelů vhodných jak pro začátečníky, tak pokročilé švadlenky.

Pro občasné švadlenky i profesionálky

V nabídce obou značek tak naleznete jak základní modely pohybující se v cenovém rozmezí mezi třemi a pěti tisíci korun až po opravdu sofistikované šicí mašiny, za něž zaplatíte i několik set tisíc. Za opravdu špičkový šicí stroj Brother Luminaire XP1 s velkým LCD barevným displejem, štědrou vyšívací plochou a s mimořádnými šicími a vyšívacími funkcemi včetně funkce projektoru i kamery, zaplatíte 349 000 Kč. Hodláte-li si se šití věnovat profesionálně, rozhodně doporučujeme do tohoto modelu investovat.

Vylepšený šicí stroj? Overlock

O poznání dál (ve srovnání se základními modely šicích strojů) jsou overlocky a coverlocky. S nadsázkou by se dalo říci, že overlocky i coverlocky jsou chytré šicí stroje a jako takové zvládají činnosti, které klasický šicí stroj už nezvládá. Zatímco overlock sešívá, stříhá a naprosto čistě začišťuje švy, coverlock pak na jedničku zvládá speciální krycí neboli prádlový steh, kterým perfektně zespodu zakončuje. Je to tak ideální pomocník při práci se strečovými materiály a pleteninami.

Nebo spíše coverlock?

Při odpovědi na otázku, zda si pořídit overlock či coverlock, záleží na tom, jakou krejčovskou činnost s jejich pomocí budete vykonávat a především, s jakým materiálem budete pracovat. Overlock je například vhodný při práci na úpletech, u kterých je zapotřebí švy finálně obtočit dovnitř, aby nebyly viditelné. Upravujete-li ovšem délky rukávů, tepláků nebo triček, měli byste sáhnout spíše po coverlocku. S jeho pomocí materiál ohnete, prošijete dvěma rovnými stehy a na rubu spojíte smyčkami.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.