Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Zdraví

Syndrom vyhoření je nemocí z přepracování

Únava, pocit přepracování a špatná nálada. Typické ukazatele, které mohou s předstihem varovat před nebezpečným syndromem vyhoření. Syndrom, který postihuje každého desátého Čecha, se plíží nenápadně a plnou silou udeří, když člověk symptomy dlouhodobě ignoruje.

Dnešní doba klade vysoké nároky na výkon v zaměstnání a dokonalou image před veřejností. V hlavní roli perfekcionismus, práce v neustálém tempu, kde se zdravotní indispozice se neodpouští. Manažeři tlačí na stoprocentní výsledky a na psychickou stránku svých podřízených moc nehledí.

Cesta do pekel?

Že není něco v pořádku, se obvykle zjistí, až když se pracovník zhroutí a skončí v pracovní neschopnosti. Syndrom vyhoření neboli Burnout syndrom působí jako začarovaný kruh, ze kterého se postižený bez pomoci nedostane. Přepracování a následný strach ze selhání jsou sebezničujícím aspektem. Pacient je sice hnán dopředu touhou být ve všem nejlepší, ale zároveň ho všechny věci, které ho dříve těšily, neskutečně vyčerpávají. Nemocný nemůže spát, je neklidný, podrážděný a k smrti unavený.

Spouštěče Burnout syndromu jsou jednoznačně stres a napětí. Krátkodobý stres, který kdysi působil motivačně, se stal chronickým negativním distresem, lidově řečeno emočním zabijákem. Syndrom vyhoření v konečné fázi může vyústit až v sebevražedné myšlenky. S léčbou by proto postižení jedinci rozhodně neměli otálet.

Help me…

Léčba syndromu vyhoření spočívá v individuálním psychoterapeutickém programu, který je kombinován s relaxačními terapiemi. Užití uklidňujících léků přináší pouze krátkodobou pomoc, ve střednědobém horizontu však problém nikterak neřeší. Naopak člověka uvrhnou do závislosti.

Psychoterapie může mít řadu podob. Léčebná psychoterapie se soustřeďuje na léčbu konkrétních psychiatrických obtíží, jako jsou úzkosti, deprese, nadměrný stres, spánkové poruchy, psychosomatické obtíže a poruchy osobnosti. Relaxační terapie je jedním z nejmodernějších postupů v oblasti podpory a obnovy duševního zdraví.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.