Bojíte se, že Vás děti na stáří šoupnou do domova důchodců?

Na stáří pohlížíme jako na období, kdy budeme mít prostor a příležitost věnovat se svým koníčkům a odpočívat dle nálady a potřeby. Pokud si nejste jisti, v jakém prostředí budete tou dobou bydlet, přijeďte si prohlédnout prostředí našeho Senior parku v Liberci.

Senior park je speciálně vymyšlený projekt pro starší občany, kteří se v něm mohou již s předstihem zabydlet a zvyknout si na nové sousedy i prostředí. Součástí služeb Senior parku je výpomoc jeho zaměstnanců, ať už se jedná o společné cesty autem za nákupem, cestu k lékaři, nebo pomoc ve Vašem bytě. Senior park je možné brát jako alternativu k Domu s pečovatelskou službou v Liberci.

V Senior parku si zabydlíte vlastní bytvybavíte ho věcmi z původního domova, a můžete si přivézt také zvířecího mazlíčka. Na návštěvu k Vám může chodit vlastní rodina, příbuzní a přátelé a mohou při příležitosti svátků a oslav u Vás také přespat. Ve vlastní kuchyni si můžete uvařit dle libosti, tak jak jste zvyklí a pozvat na oběd i sousedy ze Senior parku.

V Senior parku jsou organizovány také společné oslavy Vánoc, Velikonoc, či vinobraní. Společně se jezdí na výlety, na návštěvy galerií, do divadel a do muzeí. Snadno si tak najdete nové přátele a utužíte mezilidské vztahy, což přispěje k Vaší dobré náladě.

Jestliže tedy pochybujete, kam se na svoje stáří uchýlíte, přijeďte si prohlédnout způsob života, který nabízíme v Senior parku. Najdete zde nové přátele, aktivní společenský život a nebudete tak mít myšlenky na trápení a neduhy stáří. Obyvatelé našeho Senior parku jsou u nás spokojení a také jejich rodiny je zde pravidelně navštěvují, prostory jsou k tomu dostatečné. Nemusíte se bát ani případného zhoršení Vašeho zdravotního stavu, Senior parky jsou vybaveny bezbariérovými vstupy a pokoje jsou přizpůsobeny životu na kolečkovém křesle. Navštivte nás a přesvědčíte se o výhodách života u nás.

Jaký bytový textil patří do dětského pokoje?

Při zařizování dětského království musíme brát ohled na několik skutečností. Klíčem k úspěchu jsou nápaditost, správná barevná provedení i design a kvalitní zpracování bytového textilu, jako jsou záclony, povlečení, deky či sedací vaky.

Děti stráví v pokojíčku mnoho času, proto musí být obklopeny krásnými věcmi, které rozvíjejí jejich představivost a dodávají jim dobrou náladu. V ponurém prostředí se nebudou cítit dobře a určitě zatouží po změně.

Soustřeďte se na okna

Když už máte nakoupen nábytek, osvětlení a dekorace, zaměřte se na bytový textil. Může se zdát, že jsou záclony a závěsy málo důležité, ale opak je pravdou. Dětský pokojíček zútulní a samozřejmě zajistí ochranu před sluncem a zvědavými pohledy zvenčí. Nejmenším členům rodiny můžete pověsit na okno záclony s pohádkovými motivy a zvířátky, větší ratolesti ocení modely se svítícím efektem a designy planet, Eiffelovky, indiánů a autíček. V obdobném duchu vybírejte také závěsy. K dostání jsou motivy zvířat, květin i dopravních prostředků.

Postel jako z pohádky

Bytový textil nejsou jen záclony a závěsy, ale také povlečení, prostěradla a dekorační polštářky. Chlapci ocení modely s motorkami, traktory a dinosaury, dívky nadchnou designy koníků a princezen. V módě je povlečení s pohádkovými a filmovými motivy, k nimž patří prasátko Peppa, zajíček Bing, Avengers, Spongebob a Tlapková patrola. Výběr je opravdu pestrý a musíte vědět, jakého hrdinnu má vaše dítko nejraději. Pak už stačí pořídit k povlečení polštářky a deky barevných tónů protože dětičky se s bílou, černou anebo šedou rozhodně nekamarádí!

Kde nakoupit?

Mrkněte do internetového obchodu Dante a prohlédněte si bohatou nabídku bytového textilu do dětského pokoje. Určitě se vám zalíbí také praktické zástěny, osušky a ručníky, samolepky na stěnu, sedací vaky. Pokud patříte k tvořivým lidem, nakupte si v e-shopu látky a ušijte svým zlatíčkům všechno sami.

Jaké hračky pro novorozence?

Čekáte miminko? Pak se zřejmě na příchod nového člena do rodiny náležitě připravujete. A začínáte mu kupovat i první hračky. Ne všechny pro něj ale budou vhodné. Alespoň do určitého věku.

Malé miminko nemá smysl zahrnovat přehršlí hraček. V podstatě postačí investovat do několika kvalitních, které budou mít pozitivní vliv na jeho vývoj.

Kdy miminku pořídit první hračky?

Obecně platí, že během prvních čtyř týdnů je nejlepší hračkou pro miminko jeho maminka. Děťátko v tomto v věku touží především po plném bříšku a pocitu sucha. Svět okolo sebe začne vnímat až po prvním měsíci života. V tomto období už je také na místě začít uvažovat o prvních hračkách. Ideálně stimulujících zrak a další smysly.

Před jakými hračkami se mít na pozoru?

Na pozoru se mějte před hračkami s malými částmi, které by děťátko mohlo spolknout. Vhodné nejsou ani hračky, jež by miminko na sebe mohlo strhnout a zamotat se do nich. Jaké hračky jsou tedy pro novorozence naopak vhodné?

Kolotoč nad postýlku

Doporučit v každém případě lze kvalitní kolotoč nad postýlku. Stimulující zrakové i sluchové vjemy, rozvíjející hmat i dětskou motoriku. Závěsné hračky nad postýlku v kombinaci s jemnými melodiemi děťátko také uklidňují a zabavují. A zabavené miminko je, jak jistě potvrdí každá maminka, nejspokojenější.

Hrazdička pro miminko

Velmi praktickou hračkou pro nejmenší je i hrazdička pro miminko. Ta v podstatě funguje na podobném principu jako dětský kolotoč. Jen není upevněná k postýlce, ale jednoduše ji postavíte na zem a miminko pod ni. To se ukazuje praktické i pro vytváření rutiny malého miminka. Hrazdičku si postupem času spojí s časem pro hraní.

Dětská nástěnná svítidla

Malé miminko intenzívně vnímá také celkovou atmosféru okolo sebe. V tomto ohledu nezapomeňte do jeho pokojíčku instalovat vhodná dětská nástěnná svítidla, jejichž prostřednictvím místnost jemně a útulně nasvítíte. Tato svítidla navíc jsou k dispozici v různých motivech, jako jsou zvířátka, mráčky, sluníčko a podobně. Miminko se v jejich společnosti bude cítit v bezpečí i v té nejhlubší noci.

Hubnutí do plavek pomocí výživového poradenství

Lze zhubnout do plavek pomocí rad od výživových poradců a dalších specialistů/dietologů z oboru výživového poradenství? Je to možné? Nebo jsou lepší diety z vašich oblíbených časopisů?

Dnes se podíváme, kde je ukrytá pravda. Zdravé hubnutí (pokud má být cílem dlouhodobě udržitelná zdravá postava) není rozhodně lehká záležitost.

Rychlá řešení nefungují dlouhodobě

Nikdo si nemůže myslet, že si koupí „bobule na hubnutí“ a při ležení na gauči s pivkem v ruce začne hubnout. Udržení zdravé a štíhlé postavy je mnohem komplikovanější. A stejně jako jinde lehká řešení a okliky moc nefungují.

Pokud chcete zhubnout sami, přečtěte si článek o KetoFit dietě.

Pomalu, ale na celý život

Chcete být štíhlé do plavek jen pro toto léto, nebo po celý zbytek života? Dle toho si musíte zvolit – krátkodobé diety vám mohou pomoci zhubnout…

Ale ty kila díky jojo efektu zase získáte zpět. Už od základu totiž musíte změnit svůj styl života. A to je největší kámen úrazu – není to v penězích, ani vaší genové dispozici…

První krok je nejdůležitější

Je to vždy v hlavě. Chcete být zdravé a štíhlé? Musíte na sobě něco změnit. A mnohdy je to jídelníček. Správná výživa je klíčová v hubnutí – a to nejenom do plavek.

Takže ano – s výživovými poradci (třeba od prověřeného konceptu Natur house) zhubnete a při své motivaci i zapálení si váhu udržíte. Ale musíte do toho vždy něco vložit – třeba své rozhodnutí na sobě něco změnit.

Stravování plné fast-foodů, konvečního masa ze supermarketu, polotovarů a malého množství zvadlé zeleniny II. jakosti vám zdraví nepřinese. Leda cestu do nemocnice a později i do hrobu.

Vybalancovaný jídelníček je základ

Vyrovnaný jídelníček vám mnozí nutriční specialisté vytvoří na míru vašim chutím a zdravotnímu stavu.

Pokud nejste schopné (nebo se vám nechce) si nastudovat základy správného stravování, svěřte se do rukou specialistů na výživu. Jim prošly rukama stovky klientů a mají zkušenosti, které byste ani z učených knih nevyčetli.

U jojo diet z časopisů bychom si prospěchem pro zdraví jisti nebyli. Krátkodobě vám pomohou shodit váhu… Ale jsou zbytečnou zátěží pro tělo, protože mnohdy nemají s přirozeným stravováním nic zbytečného.

Na příští piknik si přibalte jedlé nádobí

Všichni známe jednorázové plastové nádobí. Ačkoliv ho nepoužíváme na denní bázi, sem tam se hodí. Na grilování s přáteli, po kterém by se vám nechtělo umývat všechno nádobí, na piknik s dětmi, kdy nechcete nosit talíře zpátky domů či na bujarý festival, kde by hrozilo rozbití klasického nádobí. Jenže jednorázové plastové nádobí má i své nevýhody, zejména nešetrnost k přírodě.

Planeta Země je zavalená plasty, od 60. let minulého století se jeho produkce zněkolikanásobila. Je dobře, že si to pomalu uvědomujeme a snažíme se nacházet náhrady. Jednou takovou náhradou je i jedlé nádobí, jež má potenciál nahradit klasické jednorázové plastové talíře, kelímky, příbory, brčka i míchátka na kávu.

Z čeho se vyrábí jedlé nádobí?

Primární surovinou jsou pšeničné otruby, jež vznikají jako vedlejší produkt při mletí mouky. Ty se dříve využívaly jen jako krmivo pro zvířata nebo na kompost, je tedy skvělé, že se pro ně našlo ještě praktičtější využití. A jak pšeničné otruby chutnají? Jedlý talíř má podobnou chuť jako celozrnný chléb.

Ne všechno jedlé nádobí ovšem vzniká ze stejných ingrediencí. Třeba takové kelímky jsou z ovesných otrub, pšeničné mouky a cukru, takže chutí připomínají spíš sušenku. Jedlá brčka jsou zase těstovinová, můžete si je tedy uvařit k obědu.

S jedlým nádobím zabavíte celou rodinu

Jedlé nádobí rozhodně stojí za vyzkoušení. Nakupte třeba jedlé lžičky a překvapte děti tím, že poté, co dojíte zmrzlinu, si pochutnáte i na lžičce. Budou zírat!

Mimochodem, jedlé nádobí působí daleko stylověji než to plastové. Na vaší zahradní narozeninové oslavě nebo večerním grilování s přáteli se bude vyjímat. Hosté budou nadšení a třeba některé z nich také inspirujete k nahrazení jednorázového plastového nádobí. Každá malá náhrada plastu se počítá. Není nutné žít úplně 100% ekologicky a zero-waste, každý krůček má smysl.

Реs a cestování autem. Jak na to?

I z pejska se může stát nadšený cestovatel, pokud mu páníček zajistí vhodné podmínky. Jak bezpečně přepravovat vašeho mazlíčka a co všechno byste měli mít po ruce?

Základní pravidlo, které však bývá hodně často porušováno, zní – pes musí být připoután stejně jako všichni ostatní, kdo v autě jedou nebo se musí nacházet v bezpečné přepravce. Převážet psa volně v autě není dobrý nápad.

Všechny ostatní varianty, jako např. pes ležící volně v kufru, na klíně u řidiče nebo volně se pohybující po autě, jsou nepřípustné. Představte si situaci, kdy se pejsek cestou lekne nějakého hlasitého zvuku a začne vystresovaně skákat po celém vozidle. To už je riziková situace, která může skončit i dopravní nehodou. Navíc pokud budete muset např. prudčeji zabrzdit, může si pes nechtěně ublížit.

Existuje několik bezpečných variant převozu psa v autě:

  • Umístit pejska na zadním sedadle, přikrytém dekou nebo ochranným potahem. Následně připoutejte psa pomocí speciálního postroje. Rozhodně speciální postroj nenahrazujte obyčejným venčícím, neboť ten není dostatečně pevný.
  • Pokud se jedná o menšího psa, dejte ho do cestovní přepravky. Ta by však také měla být zafixována na zadním sedadle pomocí bezpečnostního pasu nebo jiného pevného úvazu.
  • Vozíte-li psa v kufru, instalujte tam pevné mříže nebo sítě, kterými oddělíte kufr od zbytku auta a také psa od zavazadel.
  • Nejlepší a nejbezpečnější způsob cestování pro vašeho mazlíčka zůstává speciální uzavřená přepravka, která je připevněna k podlaze v kufru auta. I přesto, že vám bude jistě líto, zavírat psa „do klece“, věřte, že se jedná o nejohleduplnější řešení.

Pozor: za nepřipoutaného psa vám může policie udělit pokutu do výše dvou a půl tisíc korun.

Pro delší výlet mimo Českou republiku byste měli zajistit všechny potřebné doklady nejen pro sebe, ale také pro vašeho psa: pas, zdravotní osvědčení i papíry o provedeném očkování. Seznam dokladů se může trochu lišit v závislosti na vstupních podmínkách konkrétní země.

Pamatujte si, že samotná cesta a změna prostředí může být pro zvíře velmi stresující záležitostí, proto je potřeba se na cestu důkladně připravit.

  • Vyvenčete psa před odjezdem. Čeká-li vás dlouhá cesta, vyhraďte si čas na delší procházku, aby si pejsek „vybil baterky“ a mohl v autě na chvíli usnout.
  • Cestou dělejte přestávky, během kterých nechte pejska napít a proběhnout se. Stačí 10-15 minut.
  • Umístěte do přepravky oblíbenou deku, pelíšek nebo hračky – zkrátka všechno, co může zvíře uklidnit a připomenout mu klid domova.
  • Mějte po ruce vodu a pamlsky a zajistěte dobré větrání v interiérech auta. 
  • I psi občas trpí cestovní nevolností, která se projevuje zvracením, únavou a celkovým vyčerpáním. Pomáhají na to homeopatické léky, proto je vhodné se před delší cestou poradit s veterinářem a zajít do lékárny.
  • Ke zvracení může docházet i v případě, že se pejsek před cestou přejedl. V tom případě je dobré, pomůžete-li zvířeti vyprázdnit žaludek – většinou pak zmizí i zdravotní potíže. Mějte po ruce pár sáčků sorbentu EnteroZOO. Skvěle pomáhá pročistit trávicí systém od zbytků jídla a případných toxinů a škodlivin. Nemá chuť ani zápach a má jemnou gelovou strukturu, což usnadňuje jeho podání.    

  Šťastnou cestu vám a vašemu mazlíčkovi přejeme!