Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Zdraví

Víte, jaká rizika mají zjasňovače?

Víte, jaká rizika mají zjasňovače?

Po celá léta, firmy pracích prostředků hrdě prohlašují, že jejich mýdlo bude udržovat vaše prádlo bílé a jejich barvy budou nejjasnější. Magickými přísadami, které z nich činí vůbec být možnými, se nazývají optické zjasňovače, hlavním cílem těchto chemikálií je, aby se tkaniny zdály být čistší a jasnější. Ale jak tyto optické zjasňovače pracují a jaké jsou dopady při jeho použivání pro vás a pro životní prostředí?

Jak zjasňovače pracují?

Tyto chemické vylepšení využívají UV světlo a přeměňují jej nazlepšené modré světlo, a přitom snížují přirozené žloutnutí bílých šatů v průběhu času. To pak dělá tkaniny bělejší, jasnější a čistší. Podívali jste se někdy na vaše oblečení pod černým světlem? Oni počnou zářit – to jsou právě optické zjasňovače v práci. Mějte na paměti, že vaše oblečení se jen zdá být čistší – ve skutečnosti není opravdu čistší.

Jsou optické zjasňovače bezpečné pro vaší rodinu?

K dosažení této iluzi, nesmí chemické látky zůstat i po praní. To znamená, že budou-li chemické látky přicházet do styku s pokožkou 24/7, tak se zvyšuje možnost kožní citlivosti a vyrážky. Mnohokrát jsou barviva nebo vonné látky podnětem být zdrojem alergické reakce na mýdlo, ale je tady dobrá šance, že za to mohou optické zjasňovač, jenž jsou na vině.

Optické zjasňovače mohou být potenciálně toxické pro člověka a na bázi bělidla mohou způsobit vývojové a reprodukční účinky. Dalšími výzkumy je potřeba plně odhadnout dlouhodobé účinky expozice těchto typů chemikálií. Ale netřeba říkat, když je nepotřebujete v saponátu, proč se dál vystavovat riziku možných problémů a komplikací?

Jaký mají vliv na životní prostředí?

Optické zjasňovače nejsou biologicky rozložitelné, takže když vstoupí do našeho systému zásobování vodou, tak představují potenciální riziko pro vodní život. Toto znečištění zůstává v odpadní vodě po dlouhou dobu, negativně ovlivňuje kvalitu vody a živočišný a rostlinný život.

U praktických zjasňovačů bylo také prokázáno, že způsobují mutaci u bakterií. Bohužel, optické zjasňovače jsou jen jedním z mnoha potenciálně škodlivých přísad v počtu značek pracích prostředků. Mezi dalšími úvahami při výběru pracího prostředku pro vaši rodinu je, najít ten, který je bez: fosfátových barviv, a enzymů. Jsou vaše mýdla biologicky rozložitelná a mají recyklovatelné obaly? Fungují v měkké a tvrdé vodě? Jsou to přirozené vůně bez výplní? Ekologické-zelené prádlo se stalo nejnovějším módním pojmem v čištění, ale je jich definice tak tolik „zelená“.

Malý průzkum má před sebou ještě dlouhou cestu, která vám pomůže vytvořit volbu skutečně bezpečného a šetrného životního prostředí pro vás a vaši rodinu.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.