Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Děti a rodina

Mluvený projev dítěte

Kdysi bývalo běžné, že se děti musely umět vyjadřovat, jednak byly zkoušeny ve škole, jednak spolu mluvili vzájemně. Avšak dnes jsou na děti kladeny nižší nároky. A často se stává, že se děti neumí správně vyjádřit.

Co způsobuje to, že se děti nedokážou správně vyjadřovat?

Za to, že děti mají problém s vyjadřováním, může mnoho aspektů. Jedním z nich je i to, že ve školách jsou mluvené projevy zaměněny za psaní písemek. Už ani děti mezi sebou si tolik nepovídají, protože díky technice, jako je počítač si mohou psát. Na jednu stranu se naučí práci s počítačem a také psaní, ale má to i své velké nevýhody. A dalším aspektem jsou sami rodiče, pokud od malička nevedou své malé ratolesti k tomu, aby dbali na vyjadřování, tak to potom velmi těžko dohání.

Jak mohu zlepšit vyjadřování dítěte?

Zlepšit vyjadřování neboli mluvenou formu projevu dítěte lze několika způsoby. Jedním z nich je právě mluvení. Je důležité, aby rodič na své dítě od malička hodně mluvit, protože jak je známo, tak děti nejen poslouchají, co rodič řekne, ale také ho opakují. Proto je tak důležité s dítětem v mladém věku strávit mnoho času a hlavně s ním správně komunikovat.

Další metoda, jak zlepšit vyjadřovaní dítěte je četba poutavých knih, kterých je spousta, protože zde pochytí bohatou slovní zásobu, čímž dostane perfektní základ pro mluvený projev, což jsou vhodná slova. Nejlepší je, když si dítě bude číst nahlas, protože tak samo sebe uslyší a bude se mu to lépe ukládat.

A dokonce i to, že si se svými dětmi hrajete, může pomoct k jejich rozvoji při vyjadřování, zejména pokud jde o hry, kde se musí nějak projevit. U hry totiž bere mluvení přirozeně, takže nad tím tolik nepřemýšlí a necítí to jako nutnou povinnost, což znamená, že při hrách je i otevřenější, protože necítí vnější nátlak.

Je nutné navštívit logopedii?

Pravdou je, že v dnešní době čím dál více lidí dává své děti na logopedii, aby dokázali ovládat svou řeč. Přitom ve většině případů stačí, aby rodiče se svými dětmi více komunikovali. Avšak existují i takové případy, které se logopedii nevyhnou. Běžně se stává, že i děti, které hezky normálně mluví, musí logopedii navštívit, protože jim nejde třeba jen jedno písmeno, které bývá nejčastěji – „ř.“

Je důležité, aby se děti uměly vyjadřovat, a to budou umět, jen pokud se jim rodiče budou dostatečně věnovat.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.