Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Život

Pomluva

Pomluva

Autor obrázku: Jim Kelly

Je to bezesporu nehezké, ovšem už odpradávna nás doprovází naším životem. Smutné je, jak velmi rychle jí lidé uvěří, a že se od ní dá ještě hůře očistit. Především vysoce postavení lidé a dívky ji využívají. Ale jak se říká: „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá!“ A tak se nemálo kdy stane, že se záměrná pomluva otočí proti Vám, a nakonec z toho máte potíže, na které ostatní jen velmi těžko zapomenou.

Co to vlastně pomluva je

Za pomluvu nelze považovat, označíte-li třeba někoho veřejně a oprávněně za zloděje či zvrhlíka. Pomluva je založena na lži, resp. na události, která se nestala a je šířena za zády dotyčného, jehož se týká. Pokud uvěří pomluvě větší množství lidí, velmi těžko se pak snáší, zejména když o ní ten, jehož se týká, neví. V některých případech jí tedy můžeme zničit společenské tyrany, ovšem proti kolektivně oblíbeným s pomluvou příliš neuspějete.

Autor obrázku: Mike Goren

Jen moudrý neuvěří

Proč vlastně lidé obvykle tak snadno uvěří cizí pomluvě? Nejspíš to bude proto, že jejich životy jsou příliš nudné a nemají moc co na práci …a tak nejenom, že cizí pomluvě uvěří, ale dokonce ji i dále šíří a zkreslují ji. Moudrý člověk, který se nedá zlákat závistí či škodolibostí druhých, si pomluvu max. vyslechne, ale neuvěří jí. Pokud to totiž není dokázáno, anebo se k tomu dotyčný, jehož se pomluva týká, sám nepřiznal, jedná se stále o pouhý výplod nějakého nevyrovnaného jedince či hned celé skupiny lidí.

Na pomluvu pozor

Pomluva se může mnohým zdát dobrým nástrojem, jak někoho nejenom společensky znemožnit. Někdy se ovšem může otočit i proti „svému majiteli“ a způsobit mu nemalé škody. V některých případech je pomluva přípustná, nicméně je stále neetická. Pokud už se uchýlíte k vytvoření jakékoliv pomluvy, nejprve pořádně zvažte, zdali Vám to za to skutečně stojí, a zdali nenapáchá větší škody Vám, když vyjde najevo, kdo ji vytvořil.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.