Bydlení a domov

Všude dobře, doma nejlépe. Jak si zařídit krásné bydlení a útulný domov.

Děti a rodina

Děti jsou největší radostí. Kdo je nemá, chce je. Rodina je cennější než všechno bohatství světa.

Krása a móda

Krásná může být každá žena. Ovšem nestačí jen chtít. Je třeba pro to také něco udělat.

Praktické rady

Rady a tipy, které využijete v běžném životě. Ušetřete si práci, čas i peníze.

Sex a vztahy

Sex je kořením života. Jak vycházet s partnerem, jak pracovat na vztazích.

Domů » Nákupy

Vietnamští prodejci – je od nich vše opravdu špatné?

Vietnamští prodejci – je od nich vše opravdu špatné?

 

Lidé mají na tyto prodejce různé názory. Někteří jsou na ně vyloženě alergičtí a nikdy by si od nich nic nekoupili, jiní je nijak neřeší a občas u nich něco koupí a někteří je mají velice v oblibě a nakupují u nich velmi často. Setkávám se také s různými názory na kvalitu jejich zboží. Pokud se jedná o oblečení/věci do domácnosti, tak někteří lidé zastávají názor, že kvalita jejich zboží je strašná, a proto si tam nikdy nic nekoupí. Jiní tvrdí, že kvalita jejich zboží je shodná s kvalitou z určitých značkových obchodů. Dnes se dokonce setkáváme s těmito prodejci i v obchodech s potravinami/drogerií, které dle mého názoru, lidé kritizují nejvíce, jelikož podle nich berou práci českým prodejcům. Jaká je ale pravda? Zkusila jsem trochu zapátrat, jak tomu opravdu je.

Je kvalita oblečení opravdu tak špatná?

Na začátku je třeba říct, že každý obchodník je jiný. Můžeme se setkat s velmi příjemnými Vietnamskými prodejci a zároveň také s velmi nepříjemnými. Myslím, že tuto zkušenost má každý z nás a to nejen s těmito prodejci. Lidé často kritizují kvalitu jejich zboží, která není sice úplně perfektní, ale neuvědomují si, že se jedná o stejné zboží, které nakupují v některých značkových obchodech. Je dokázáno, že zboží od těchto prodejců je shodné s obchody New Yorker, H&M, Terranova, C&A apod. Tohle si ale spousta lidí vůbec neuvědomuje a myslí si, že nakupují v super značkových obchodech.

Já osobně nakupuji, jak u Vietnamských obchodníků, tak i ve výše zmíněných obchodech a musím konstatovat, že ta kvalita je opravdu stejná. Dokonce bych si dovolila tvrdit, že v NY a Terranově je kvalita oblečení ještě horší, než u samotných Vietnamských obchodníků.

U Vietnamských obchodníků bych určitě vyzvedla kvalitu jejich kalhot. Dá se říct, že kalhoty nenakupuji nikde jinde, jak u nich, jelikož mi perfektně sedí. Jejich velikosti mi vždy skvěle padnou a také délka kalhot je tak akorát. V obchodech jako je NY, C&A, H&M apod. si absolutně kalhoty nevyberu, jelikož mi jejich velikosti nesedí. Když už mám kalhoty dobré přes pas a boky, mám je široké na stehnu, když je mám dobré přes stehna, mám je široké v pasu a bocích. V jediné Terranově mi kalhoty celkem sedí, ale dát za ně 800 Kč? Tak to opravdu ne, když je ve Vietnamském obchodě mohu koupit za 300 Kč. A kvalitou jsou totožné a vydrží stejnou dobu, někdy i déle.

Zbytek oblečení, ať už se jedná o trička, svetry, bundy, kabáty, tak jsou na tom podobně, jako v obchodech, které jsem vyjmenovala výše. Akorát cena je o dost nižší. Kvalita je ale opravdu stejná. Od lidí jsem slyšela velkou chválu na spodní prádlo, které je kvalitní, hodně vydrží a já s tím musím jen souhlasit. V obchodech typu NY, C&A apod. si vyberu jen málokdy, jelikož mi většinou nic nesedne. Sama jsem se přesvědčila o tom, že kvalita v těchto obchodech je mizerná, jelikož mi konkrétně podprsenka vydržela o půlku kratší dobu, než z Vietnamského obchodu. A dávat za podprsenku 350 Kč, když ji mohu mít za 99 Kč? A ještě v lepší kvalitě? Ne, děkuji.

Zapomněli jsme ještě na jednu věc a to je obuv. Ta je nejčastěji předmětem kritiky. Je pravda, že některé boty od nich nevydrží opravdu vůbec nic. Ale s klidným svědomím mohu říct, že boty z Deichmannu nebo CCC vydrží někdy ještě méně. Kvalita je ještě horší, než u Vietnamských prodejců. Lidé ale přesto raději půjdou do Deichmannu nebo CCC, dají za boty 800 Kč a vůbec si neuvědomí, že podobné boty by za půlku ceny a se stejnou kvalitou koupili právě ve Vietnamském obchodě.

 

Jak jsou na tom potraviny/ovoce/zelenina a drogerie?

V poslední době často narážíme na obchody s potravinami a ovocem, které vlastní právě Vietnamští prodejci. Řada lidí je proti těmto obchodům, jelikož lidé zastávají názor, že tito lidé berou práci našim lidem. Pár takových obchodů jsem také navštívila a musím říct, že kvalita je opět kolikrát lepší než v supermarketech a jiných obchodech. Ovoce a zelenina jsou většinou ve skvělém stavu, čerstvé a za rozumnou cenu. To samé platí o potravinách . Krom toho, jsou tyto obchody otevřené i tehdy, kdy je už většina obchodů zavřená.

Někteří Vietnamští prodejci prodávají i drogerii. Mnoho lidí by si u nich z drogerie nic nekoupili, jelikož si myslí, že se jedná o padělky. Ale není to pravda. Tito obchodníci drogistické zboží nakupují za velmi výhodné ceny např. v Německu a pak ho zde prodávají. Proto se může stát, že na obalech nenajdeme český návod. Jedná se ale o stejné zboží, jaké najdeme v drogeriích, akorát s větším cenovým rozdílem, jelikož drogerie na tomto zboží mají vysoké provize. Rozdíly jsou někdy opravdu velké, např. šampon Gliss Kur koupíme v drogerii zhruba za 79 Kč, u Vietnamských obchodníků cca za 50 Kč.

 

Čím se liší od českých prodávajících?

Tito prodejci se neliší od českých prodávajících pouze vzhledem, ale hlavně pracovitostí! Viděli jste někdy českého prodejce, který by už v 5 hodin ráno jel na trh s ovocem/zeleninou, otevřel svůj obchod v 6:30 h a zavřel ve 22 h večer? Nebo prodejce, který svůj obchod s oblečením otevře i o hodinu dříve? Já opravdu ne.

Zároveň se tito prodejci liší i větší ochotou pomoci nám. Naši velikost bot budou hledat klidně i 10 minut, jen aby ji našli a když ji nenajdou, ještě se nám omluví. V mém okolí je jedna rodina, která vlastní obchod s oblečením a obuví. Jsou neskutečně ochotní a milí. Rádi vám s čímkoliv poradí, cokoliv vám opraví (i věc, kterou jste si u nich nekoupili), zadarmo vám zkrátí kalhoty, které si u nich koupíte, reklamace není žádným problémem. Pokud chcete například manželovi koupit kalhoty, nejste si jistá, zda mu budou sedět, tak pokud vás lépe znají, klidně vám kalhoty půjčí domů, ať si je manžel vyzkouší a jestli je bude mít dobré, tak ať je přijdete zaplatit. Když je nebude mít dobré, tak je vrátíte. Viděli jste to někde? Já ne. Je třeba ale podotknout, že se jedná o vesnici, zde jsou lidé ještě pořád trochu jiní, než ve městě.

Jako mínus bych zmínila, že je u nich občas problém s reklamací. Není to sice všude, ale také na to můžeme narazit. Tito obchodníci totiž často nedávají paragony k zboží a díky tomu pak nastává problém s reklamací, jelikož když nemáte paragon, nic vám nevyreklamují. Správně by měli ke každému zboží účet dát, ale nedávají. Pokud si o něho ale zažádáme, vždy ho vydají, a proto bychom si o něho měli vždy raději říct, abychom předešli zbytečným komplikacím s reklamací. Tento můj článek nesmíte brát doslova a do písmene, jelikož všichni tito obchodníci nejsou stejní. Také jsem potkala řadu těch, kteří příjemní opravdu nebyli, nutili mi zboží a byli neodbytní. Bohužel takoví také existují, ale s většinou obchodníků, s kterými jsem se já setkala, jsem byla velice spokojená. Věřím ale, že existuje spousta lidí, kteří s nimi mají pouze špatnou zkušenost.

Napsat komentář!

Přidat komentář nebo trackback z vašeho místa. Můžete také odebírat komentáře přes RSS.

Přidávejte příspěvky k tématu. Nepřidávejte spam.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento blog podporuje Gravatar. Pro vytvoření Vašeho profilu se zaregistrujte na Gravatar.